Optimal & Cheap Batman Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Batman'da Gezilecek Yerler

Güney Anadolu Bölgesi’nde bulunan Batman çok eski bir yerleşim yeridir. Öyle ki şehrin tarihi Sümerlere kadar uzanmaktadır. Bu kadar eski bir yerleşim yeri olması nedeni ile de tarihi bakımından zengin bir şehirdir. Binlerce yıl üzerinde birçok medeniyeti barındırmış olan Batma günümüzde kültürel zenginliğe sahip şehirler arasındadır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında köprü görevi görür. Batman’ı ziyaret ettiğinize gezmeden dönmemeniz gereken bazı yerler vardır. Batman’da gezilecek yerleri önceden keşfetmeniz sizin için daha verimli bir gezi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Malabadi Köprüsü

Eski zamanlarda yapılmış ve hala varlığını koruyabilmiş yapılardan biri olan Malabadi Köprüsü 1147 yılında Artukoğulları tarafından inşa edilmiştir. Diyarbakır Batman karayolu üzerinde bulunan bu köprüyü ziyaret etmeniz gerekir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 7 kilometre uzaklıktadır. Bu köprünün bulunduğu bölgede yeni bir köprü inşa edilmiştir. Bu nedenle Malabadi Köprüsü ulaşım amaçlı kullanılmamaktadır. Köprü incelendiğinde ise üzerinde hayvan, insan ve güneş figürlerinin bulunduğu fark edilir. Çok eski bir yapı olmasına rağmen hala sağlam görüntüsü ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

İmam Abdullah Türbesi

Hasankeyf kuşatması sırasında kahramanca mücadele edip şehit olan İmam Abdullah’a ait olan bu türbe Hasankeyf Köprüsünün girişindeki tepede bulunmaktadır. İmam Abdullah Hz.Muhammed(s.a.v.)’in amcasının oğlu olan Caferi Tayyar’ın oğludur. İmam Abdullah yaşantısı ve kahramanlıkları ile bölgede büyük saygı duyulan kişilerdendir. Bu nedenle de türbesi insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Türbenin manevi değerleri ve ihtişamı ile ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Hasankeyf Mağaraları

Hasankeyf Mağaraları Batman gezilerinizde görmeniz gereken yerlerden bir diğeridir. Burada göreceğiniz mağaralar kendiliğinden oluştuğu gibi insanlar tarafından daha sonradan yapılan mağaralarda bulunmaktadır. Hem yapay hem de doğal mağaraların bulunduğu bu eşsiz mekan eski zamanlarda ev olarak da kullanılmıştır. Hem doğanın güzelliğini görmek hem de eskiden insanların yaşadığı bu yeri görerek tarihi yaşamak için bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Zeynel Bey Türbesi

Akkoyunlular zamanında gerçekleşen Otlukbeli savaşında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey şehit olmuştur. 1243 yılında gerçekleşen bu savaş sonrasında Uzun Hasan oğlu için bir türbe inşa ettirmiştir. Hasankeyf ilçesinde bulunan bu türbe Zeynel Bey için inşa edilmiştir. Mimari açıdansa taş üzerine tuğlaların örülmesi ile inşa edilen bu türbe diğer türbelerden inşa yöntemi bakımından ayrılmaktadır.

Hıdır Bey Camii

Hıdır Bey tarafından inşa edilen cami, Batman ilinin Kozluk ilçesinde bulunmaktadır. Hıdır Bey tarafından inşa edilen bu cami haricinde başka eserleri de bulunmaktadır. Minaresi yıkılmış olan bu cami uzun süre bölgedeki halka hizmet vermiştir. Gerçekleştirilen onarımlar ile caminin sorunları giderilmiştir. Diğer taraftan onarımlarda caminin doğallığının bozulmaması da eserin günümüze kadar ulaşmasında büyük katkı sunmuştur.

İbrahim Bey Camii

İbrahim Bey Camii sanat açısından oldukça önemli bir camidir. Caminin mimari yapısında özellikle minare çokça dikkat çekmektedir. Caminin kitabesi günümüze kadar ulaşmıştır. Aynı zamanda cami de sağlam kalarak günümüzde hala varlığını koruyabilmiştir. Camiyi Garzan Aşiretinin Murtaza Bey’in oğlu olan İbrahim Bey yaptırmıştır. Kitabeden anlaşılan ise caminin 1705 yılında inşa edilmiş olmasıdır. Minare beş kenarlı ve bir kaideli şekilde inşa edilmiştir. Bu minareyi özel yapan özelliklerinden biri ise minarede iki yolun bulunmasıdır. Bu yollardan birinde yüz merdiven varken diğerinde doksan dokuz merdiven bulunmaktadır.

Bozikan Kalesi

İpek Yolu’nun kontrolünü sağlamak için yapılan kalelerden biri olan Bozikan Kalesi Batman ilinin Sason ilçesi civarında bulunmaktadır. Sason ilçesine yirmi beş kilometre uzaklıktadır. Kaleyolu köyünde bulunan bu kaleyi gezmeniz gerekir. Kaleyolu köyü önceden Bozikan olarak anılmaktaydı. Kale Bizans dönemine aittir. İpek Yolu’nun kontrolünü sağlamak amacı ile inşa edilmiştir.

Batman Hakkında

Batman şehri ülkemizde en eski yerleşim yerlerinden birdir. Yapılan tarih çalışmalarında şehrin çok eski bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Sümerlilere kadar uzanan tarihi ile şehirde çok zengin bir kültür barınmaktadır. Aynı zamanda birçok tarihi eserde şehirde turistlerin ziyaretine acıkmıştır. Bu tarihi eserlerde camiler, kaleler, manastırlar, köprüler gibi birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapıların hepsi birbirinden güzel olmakla birlikte tarih hakkında birçok bilgi sunmaktadır.

Batman uçak bileti alarak şehri ziyaret edeceğiniz zaman şehrin iklim şartlarını da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Batman ilinde genel anlamda Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında şehirde havalar sıcaktır. Kış aylarında ise daha ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Yüksek bölgelerde kar yağışları görüldüğü gibi ovaların bulunduğu yerlerde ise yağmur ağırlıklı olarak görülür. Şehre özellikle gezi için gelecek olan ziyaretçiler ilk bahar ve yaz aylarını tercih etmeleri daha rahat hava koşullarında seyahat etmeleri için önemlidir.

Ülkemizin her bir yerinde kendine özgü kültürler ile karşılaşmak mümkün. Mutfak bakımından da Batman’da kendi kültürüne özgü olarak bazı yemekler bulunmaktadır. Şehri ziyaret ettiğinizde farklı lezzetler tatmak için Batman mutfağına özgü yemekleri deneyebilirsiniz. Batman’da mehir olarak bilinen ayran çorbası, içli köfte, işkembe dolması, kaburga dolması, bağırsak dolması, kuru dolma, çiğ köfte, perde pilav, tandır ekmeği Batman yöresine ait yemeklerden bazılarıdır. Bu yemekleri şehrin çeşitli yerlerinde denemeniz mümkündür.

Şehirde petrol bulunmaktadır. Raman Dağı’nda çıkarılan petrol ülkemizin petrol ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. Bu nedenle şehrin en büyük geçim kaynakları arasında petrol gelmektedir. Ülkemizde sayılı verimli topraklara sahip olan Batman’da tarımda önemli bir geçim kaynağıdır.

Batman Uçak Bileti

Batman ziyaretlerinizde havayolları firmalarının tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Batman uçak bileti alarak sizlerde havayollarını tercih edebilirsiniz. Uçak bileti almak ise web sitemiz sayesinde çok kolay. Sizler için özel olarak sunduğumuz uçak bileti sorgulama ekranını kullanarak uçak biletinizi hızlı bir şekilde almanız mümkündür.

Batman Uçak bileti sorgulayarak en uygun uçak biletlerini listelemek için gidiş ve varış yönlerini seçtikten sonra seyahat etmek istediğiniz tarihi belirlemeniz gerekir. Uçak bileti fiyatlarının daha doğru hesaplanması içinse kişi sayısını belirtmeniz gerekir. Daha sonra sorgulama yaparak en uygun uçak biletlerinin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Sizlere sunulan direk ve aktarmalı uçak seferlerinden dilediğinizi seçerek güvenli ödeme yöntemleri ile biletinizi hemen alabilirsiniz. Ayrıca sizlere sunduğumuz kampanyalar sayesinde uygun uçak bileti alma fırsatlarını da yakalayabilirsiniz.

Batman'a Ulaşım

Batman’a ulaşım sağlamak için farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Otobüs firmaları şehre düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Bu seferlerden yararlanarak Türkiye’nin her yerinden şehre ulaşım sağlamak mümkündür. Diğer yandan şehirde demiryolu hattı da bulunmaktadır. Tren seferlerini tercih ederek de şehre ulaşım sağlamanız mümkündür.

Batman uçak bileti alarak en hızlı şekilde Batman’a ulaşmak mümkündür. Düzeli olarak gerçekleştirilen direk uçak seferlerinin yanı sıra aktarmalı uçuşlar ile Türkiye’nin birçok noktasından Batman’a havayolları ile ulaşım mümkündür. Batman Havalimanı şehir merkezine iki farklı yoldan gitme seçenekleri ile 37 kilometre veya 42 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz gibi taksi veya araç kiralama seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Hızlı bir ulaşım için uçak bileti alarak Batman’a ulaşım sağlayabilir ve şehrin güzelliklerini görebilirsiniz.