Optimal & Cheap Bitlis Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Bitlis'te Gezilecek Yerler

Bitlis küçük bir şehir olmasına rağmen kültürel zenginliği ve tarihi ile insanların her zaman dikkatini çekmiştir. Türkülere konu olan şehirde birçok tarihi eseri görmeniz mümkündür. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bitlis’in adı ise Büyük İskender’in komutanlarından olan Bedlisten gelmektedir. Ayrıca Bitlis Vadideki Güzel Şehir olarak da anılmaktadır. Şehirde toplamda altı adet ilçe bulunmaktadır. Şehirde yapacağınız gezi öncesinde Bitlis’te gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi edinmeniz gezinizin daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

Nemrut Krater Gölü

Dünya genelinde krater gölleri arasında ikinci büyüklükte olan Nemrut Krater Gölü ülkemizdeki en büyük krater gölü olma özelliği taşımaktadır. 10 kilometrelik bir alana yayılmış olan bu göl Bitlis ziyaretlerinizde görmeniz gereken önemli yerlerden biridir. Gölün ismi ise milattan önce 2100’lü yıllarda burada yaşam sürmüş olan ve Babil Kralı olan Nemrut’tan almaktadır. Doğası mükemmel olan bu gölde kamp kurma ve doğa sporları yapmak içinde uygun olduğu için sporcuların tercih ettiği bölgelerden biri olma özelliği de taşımaktadır.

Aygır Gölü

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunan Aygır Gölü şehri ziyaret ettiğinizde gezmeniz gereken yerlerden bir diğeridir. Özellikle doğa severlerin kesinlikle uğraması gerekir. Adilcevaz ilçesinin merkezine sekiz kilometre uzaklıkta bulunan göl şehir merkezine ise yüz otuz kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük üçüncü dağı özelliği taşıyan Sübhan Dağı’nın güney bölgesinde yer almaktadır. Gölüm çevresinde birçok mesire alanına rastlamak mümkündür. Ziyaret edilmesi gereken yerlerinde başında gelen Aygır Gölü adını taşıyan Türkiye’de başka göllerde vardır.

Gök Meydan Camii

Günümüzde hala ibadete açık olan ve tarihi önem taşıyan camilerden biri olan Gök Meydan Camii 1150 yılında inşa edilmiştir. Camiyi Ebu’l Muzaffer Muhammed inşa ettirmiştir. Caminin en önemli özelliklerinden biri ise kıble bölgesinde bulunan ve camiden ayrı bir yerde inşa edilen külahlı minaredir. İncelenen kitabelerde camiden ayrı olan minarenin 1492 yılında inşa edildiği anlaşılmaktadır. Camiden ayrı yerde bulunan minare restorasyon çalışmaları ile onarılmıştır. Ancak yapılan çalışmalar minarenin aslı görüntüsünün belirli oranlarda değişmesine neden olmuştur. İbadete açık olan bu cami aynı zamanda ibadet saatleri dışında turistlerin ziyaretine de açıktır.

Bitlis Kalesi

Bitlis bilindiği gibi eski bir yerleşim bölgesidir. Özellikle Büyük İskender zamanından birçok eserle karşılaşmak mümkündür. Bitlis Kalesi de bu tarihi eserlerden biridir. Büyük İskender zamanında kumandanlarından biri olan Leys Bedlis’e inşa ettirilen kalenin belirli bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar ile kalenin milattan önce 312’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Kale şehir merkezinde bulunmaktadır. Dik bir yamaca kurulmuş olan kale aynı zamanda mükemmel bir manzaraya sahiptir. Şehir merkezine yakın olması ile Bitlis ziyaretlerinde görmeniz gereken yerler arasında olmalıdır.

Selçuklu Mezarlıkları

Selçuklu döneminden bizlere miras kalan önemli yerlerden biri de Selçuklu Mezarlıklarıdır. Bu anıt eserler Selçuklu tarafından on iki ve on üçüncü yüzyıllarda yaptırılmıştır. Mükemmel bir işçiliğin görüldüğü bu anıtlarda önemli sanat ayrıntılarını görmek mümkündür. Ayrıca bu eserlerde kültürel ve dini bakımdan birçok önemli bilgi de elde edilmektedir. Oldukça etkileyici bir mimari ve estetiğe sahip olan bu mezarlığı ziyaret etmelisiniz.

İslahiye Medresesi

Selçuklular tarafından 1216 yılında inşa edilen İslahiye Medresesi, inşa edildiğin dönemin en önemli bilim merkezlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Medresede incelenen kitabelerden anlaşıldığı üzere medrese 1589 yılında bir onarım görmüştür. Bu onarımı ise 5.Şerefhan yaptırmıştır. Medresenin mimari yapısı incelendiğinde ise klasik Selçuklu mimarisi görülmektedir. Günümüzde ise Arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Medrese aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından il müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmaktadır. Mesai saatleri içerisinde ziyaret edebileceğiniz bu eser il merkezinde bulunmaktadır. 

Bitlis Hakkında

Bitlis Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve kaleleri ile ünlü olduğu gibi Türki İslam tarihi açısından da önemli bir şehrimizdir. Özellikle şehrin Ahlat ilçesi çok eski bir yerleşim bölgesidir. İlçede on dört adet kümbet, Selçuklu döneminden kalan beş adet mezarlık, iki adet kale, Osmanlı döneminden kalmış olan bir mezarlık bulunmaktadır. Milattan önce 2000’li yıllardan günümüzde kadar ulaşmış ve yapılan çalışmalar ile keşfedilmiş mezarlıklarda bulunmaktadır. Çok eski bir tarihe sahip olan şehirde birçok eser bulunmaktadır.

Bitlis ekonomik açıdan geçim kaynağı olarak en çok tarım ve hayvancılık yapmaktadır. Şehirde ormancılıkta oldukça çok görülür. Bu üç sektör şehrin %80 geçim kaynağını oluşturmaktadır. Genel olarak tarımda tahıl edilmektedir. Buğday, arpa, fasulye gibi ürünlerde yetiştirilmektedir. Hayvancılık sektöründe ise koyun, keçi, sığır çokça tercih edilmektedir. Sanayi olarak tam bir gelişme sağlayamayan şehirde küçük çaplı sanayileşmeler görülmektedir. Bazı yem, et, tersane gibi fabrikalarda şehirde kurulmuştur.

Bitlis ziyaretlerinde şehrin yemek kültürünü de tatmanız keyifli olacaktır. Her şehirde olduğu gibi Bitlis’te de yöreye özgü bazı yemekler yapılmaktadır. Bu yemekler arsında özellikle içli köfte, çorti köftesi, gari aşı, kengerli pilav, keledoş, katıklı dolma, tutmanç aşı gibi yemekler şehri ziyaret ettiğiniz zamanlarda tatmanız gereken yöreye özgü yemeklerdir. Özellikle büryan kebabı yapılış yöntemi ile farklı olması nedeni ile denenmesi gereken yemekler arasında yerini almaktadır.

Şehre gelmeden önce iklimi hakkında bilgi edinmenizde gezilerinizin daha güzel geçmesi için önemlidir. Bitlis’te kış ayları yaz  aylarına göre daha uzun sürmektedir. Kış ayları uzun sürdüğü gibi yağışlı ve soğuk geçer. Yaz aylarında en sıcak ay olarak Temmuz görülmektedir. Kış aylarında ise Ocak ayı en soğuk aydır.

Bitlis Uçak Bileti

Bitlis iline yapacağınız ziyaretlerde havayollarını tercih edecekseniz uçak bileti almak için bizleri tercih edebilirsiniz. Firmamız sizlere her zaman en uygun uçak bileti avantajlarını sunduğu gibi güvenilir ödeme yöntemleri ve üyelik sistemi sayesinde uçak bileti alma işleminizi en kolay şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlamaktadır.

Bitlis uçak bileti almak için sorgulama ekranında gerekli olan bölümleri belirtmeniz yeterlidir. Tek yön uçak bileti alabileceğiniz gibi gidiş dönüş uçak bileti alarak seyahatlerinizi daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz sorgulamalarda sizlere direk uçuşları sunduğumuz gibi aktarmalı olan uçak seferlerini de sunmaktayız. Böylelikle geniş uçuş seçeneklerinden yararlanarak uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. Ayrıca aldığınız biletle ile ilgili iptal, iade, değişiklik gibi işlemleri de web sitemiz aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

Bitlis'e Ulaşım

Bitlis’e ulaşım için bazı seçenekleri değerlendirerek sizlere en uygun olan ulaşım seçeneğini tercih edebilirsiniz. Karayolu ile Bitlis’e ulaşım her şehirden sağlamak mümkündür. Düzeli olarak sürdürülen otobüs seferleri ile şehre ulaşabilirsiniz. Ayrıca demiryolları sayesinde tren ile şehre ulaşım sağlamakta mümkündür. Van Gölüne kıyısı bulunan Bitlis’in Tatvan ilçesine ise Van’dan feribot ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bitlis uçak bileti alarak da şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak gerçekleştirilen uçak seferleri sayesinde hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür. Bitlis’e havayolları ile ulaşım sağlamak isteyenler Muş Havalimanı aracılığı ile bunu gerçekleştirebilirler. Özellikle batı illerinden Bitlis’e ulaşım sağlamak isteyenler havayolları firmalarını tercih ederek hızlı bir şekilde şehre ulaşım sağlayabilirler. Sizlerde bu ulaşım seçeneklerinden birini tercih ederek Bitlis’e ulaşım sağlayabilirsiniz.