Optimal & Cheap Bodrum - Diyarbakır Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Çok eski tarihe sahip olan şehirlerimizden biri olan Diyarbakır, bu özelliği ile tarihi eser bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle gezilecek ve görülecek yer olarak çok geniş bir listeye sahiptir. Kendine özgü kültürü ve eskilerden gelen değerleri ile gezilip görülmesi gereken önemli şehirlerimizden biri olma özelliği taşımaktadır. Birçok devletin merkezi olduğu gibi ticaretin yapıldığı nokta olması ile farklı kültürlerin kaynaşması ile zengin bir şehir haline gelmiştir.

Ulu Camii

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olma özelliği taşıyan Ulu Camii milattan sonra 639 yılında Mar-Toma Kilisesi iken İslam ordularının şehri ele geçirmesi ile camiye çevrilmiştir. Kara taştan yapılan cami oldukça sağlam bir yapıya sahiptir ve günümüze kadar varlığı korunmuştur. Cami incelendiğinde duvarlarda birçok kitabenin olduğu görülmektedir. Ayrıca iki bölümden oluştuğu gibi iki farklı medrese, avlu, külliye ve doğu batı maksureden oluşmaktadır. Sekiz yüz yıllık bir güneş saati bulunmaktadır. Bu saat El-Cezire tarafından yapılmıştır.

Behram Paşa Camii

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Behram Paşa Camii Behram Paşa tarafından yapılmıştır. 1572 yılında inşa edilen cami kesme taştan yapılmıştır ve süslü minarelere sahiptir. Caminin sağ ve sol sahanları sıkıştırma tekniği ile yapılmıştır. Bu teknik modern inşaat tekniklerinde kullanılmaktadır. Caminin yapıldığı dönemde böyle bir tekniğin kullanılması şaşırtıcıdır. Cami içerisindeki duvarlarda belirli bir yüksekliğe kadar 16.yüzyıl İznik çinilerinin bulunması da camiyi özel yapan bir diğer özelliktir. 

Dört Ayaklı Minare

Diyarbakır’ın simgelerinden biri haline gelen Dört Ayaklı Minare aslında Şeyh Mutahhar Camii’nin minaresidir. Ancak zaman içerisinde minare nedeni ile camiye Dört Ayaklı Minare Camii denmiştir. Anadolu’da bulunan camiler arasında tek dört ayak üzerine kurulu minareye sahip olan bir camidir. 1500’lü yıllarda yapılan cami Akkoyunlular tarafından yapılmıştır. Ayrıca devletin en önemli eserlerindendir. Şeyh Mutahhar kabrinin bulunduğu alana yapıldığı için bu adı almıştır.

Mesudiye Medresesi

Diyarbakır’da yapılan ilk büyük medrese olma özelliği taşıyan Mesudiye Medresesi Ulu Cami ile birleşik bir yapıya sahiptir. Medresenin üzerinde buluna kitabelerden medresenin 1194 yılında yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Medresenin avlusunda bulunan mihrapta döner taş sütunlar bulunmaktadır. Bu sütunlar oluşabilecek herhangi bir çökmenin tespiti için kurulmuştur. Ayrıca Mesudiye Medresesi Anadolu’da kurulmuş ilk üniversite olacak bilinir.

Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır uçak bileti alarak şehri ziyaret ettiğinizde gezip görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Arkeoloji Müzesi’dir. 1934 yılında kurulan müze Diyarbakır’ın ilk müzesidir. Günümüzde Neolitik Çağ, Eski Tunç, Roma, Selçuklu, Bizans, Akkoyunlu, Osmanlı gibi birçok devletin eserlerini sergilemektedir. Büyük bir alana kurulu olan müze tarih severlerin her zaman ilgisini çekmiştir. Diyarbakır ziyaretlerinizde kesinlikle gezip görmeniz gereken yerlerinden birdir.

Deliller Hanı

Diyarbakır Valisi olan Hüsrev Paşa tarafından yapılan Deliller Hanı 1527 yılında inşa edilmiştir. Hanın adı ise rehberlerden gelmektedir. Her yıl İslam ülkelerinden Hicaza gitmek amacı ile toplanan hacı adaylarına rehberler eşlik etmektedir. Bu rehberlere ise deliller denmektedir. Bu dönemlerde delillerin bu handa toplanarak kalmaları nedeni ile hana Deliller Hanı ismi konulmuştur. Günümüzde ise üç yüz kişilik restorana sahiptir. Ayı zamanda yapılan restorasyon çalışmaları ile 120 kişinin kalabileceği bir otel haline getirilmiştir.

Diyarbakır Kalesi

Çin Seddi’nden sonra dünyada en uzun ve aynı zamanda en geniş suruna sahip olan Diyarbakır Kalesi iç ve dış kaleden oluşmaktadır. Kale Sur ilçesinde bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar ile kalenin 9 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. UNESCO tarafından dünya mirasları arasında yerini alan kale, aynı zamanda içerisinde birçok tarihi eseri de barındırmaktadır.

Diyarbakır Hakkında

Türkiye’nin en kabalık on ikinci şehri olan Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Tarihsel ve kültürel bakımından oldukça önemli bir şehirdir. Bölgesinde en işlek ve kalabalık şehirlerden biri olma özelliği ile hem ticari hem de turizm açısından olukça yoğun bir şehirdir. Şehirde düz damlı evler şehrin mimari yapısını özgün bir hale getirmiştir. Bu durumun en büyük nedeni ise yaz aylarında hava sıcaklığının kırk altı derecelere kadar çıkıyor olmasıdır.

Diyarbakır 17 ilçeden oluşmaktadır. Bu şehre Diyarbakır uçak bileti alarak ulaşım sağlamak mümkündür. Diğer bir taraftan şehir dokuz bin yıllık bir geçmişe sahip olması tarihi açıdan dünya üzerinde kültürel bakımından önemli bir şehir olmasına neden olmuştur. Tarih boyunca birçok medeniyet şehir üzerinde hakimiyet sağlamıştır. Bu nedenle de farklı kültürlerin buluştuğu bir şehir haline gelmiş ve bu medeniyetlerden birçok tarihi eser şehirde varlığını sürdürmektedir. 33 kavmin izleri Diyarbakır’da bulunmaktadır. 

Şehirde ulaşım genel olarak otobüs ile sağlanmaktadır. Otobüslerin dışında dolmuş ve minibüsler bulunmaktadır. Şehirde karasal iklim görülmektedir. Yaz aylarında çok sıcak olan şehir kış aylarında da çok soğuk olabilmektedir. Bu nedenle eğer şehre gezi amaçlı gelecekseniz havaların daha serin olduğu bahar ayları seçilebilir. 

Diyarbakır kendi mutfağı ile de ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. İçli köfte, ciğer kebabı, keşkek, sütlü Nuriye, çiğ köfte gibi yöreye özgü lezzetlere sahip yemekleri tercih edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ülkemizin genelinde ünlü olan Diyarbakır karpuzu da lezzet olarak ün salmıştır. Şehrin merkezinde şehrin mutfağını tadabileceğiniz birçok alternatif bulunmaktadır.

Bodrum - Diyarbakır Uçak Bileti

Diyarbakır Uçak Bileti

Seyahatlerinizin her zaman rahat ve konforlu bir şekilde sürmesini istiyorsanız havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Havayolu ulaşımı günümüzde en hızlı ulaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda uzak bölgelerde karayolu ile seyahat etme saatler sürerken havayolu ile çok kısa süreler içerisinde şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Diyarbakır uçak bileti alarak da şehre hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. 

Şehre havayolu ile ulaşmak isteyenler Diyarbakır Havalimanı’nı kullanmaktadır. Havalimanı uluslararası bir havalimanı olma özelliği taşımaktadır. 1952 yılında havalimanı hizmete girmiştir. Şehre uzaklığı 11 kilometre olan havalimanı hem sivil hem de askeri havalimanıdır. Diyarbakır uçak bileti almak içinse internet sitemizi tercih edebilirsiniz. Kolay bir şekilde gerçekleştireceğiniz uçak bileti sorgulama ekranı ile en uygun uçak bileti fiyatına hemen ulaşmanız mümkündür. Online uçak biletinizi alarak uçuş planlamanızı daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bodrum Uçak Bileti

Bodrum uçak bileti özellikle yaz aylarında oldukça rağbet görmektedir. Uçak biletinizi hızlı ve güvenli bir şekilde almak için firmamızı tercih edebilirsiniz. Sizlere daha iyi hizmet vermek adına sizlere sunduğumuz web sayfamızı kullanarak Bodrum uçak bileti alabilirsiniz. Biletinizi almanız ise çok basit. Bodrum’dan veya Bodrum’a yapacağınız seyahatlerde belirleyeceğiniz şehir sonrasında tarih belirlemeniz gerekir. Burada tek yön gidiş için tarih belirleyebileceğiniz gibi dönüş tarihi de belirlemeniz mümkündür. Son olarak kişi sayısını da belirledikten sonra en uygun uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uçak bileti sorgulama işlemi sonrasında sizlere belirttiğiniz tarihlerdeki uçuş seferleri sunulmaktadır. Bu uçuş seferlerinden dilediğinizi seçerek hemen satın alabilirsiniz. Direk uçuşlar sunulduğu gibi aktarmalı uçuşlarda sunularak sizlere en uygun olan uçak bileti seçenekleri listelenmektedir. Sistemimize üye olarak biletinizi daha hızlı alabileceğiniz gibi iptal, iade, değişiklik işlemlerinizi daha hızlı bir şekilde yapabilir ve sizlere sunduğumuz kampanyalardan hemen haberdar olabilirsiniz.

Diyarbakır'a Ulaşım

Diyarbakır’a ulaşım yakın bölgelerden karayolu ile kolaylıkla gerçekleşebilmektedir. Ancak batı ve kuzey bölgelerden şehre ulaşım için havayollarının tercih edilmesi zaman açısından oldukça önemlidir. Çünkü karayolu ile ulaşım uzun süreler alabilmektedir. Karayolunun yanı sıra tren yolu da uzun süren ulaşım tercihleri arasında yerini almaktadır. Hızlı bir ulaşım isteyenler ise havayolunu tercih edebilir. Direk uçuşların bulunmasının yanı sıra bazı şehirlerden diren uçuşların olmaması ile aktarmalı uçuşlarda tercih edilebilmektedir. Aktarmalı uçuşlar genel olarak İstanbul üzerinden gerçekleştirilerek sağlanmaktadır. 

En uygun uçak bileti ile Diyarbakır’a hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir. Diyarbakır Havalimanı’na ulaştığınızda ise şehir merkezine toplu taşıma araçları, taksi veya araç kiralama ile ulaşım sağlamak mümkündür. Şehir merkezi ile havalimanı arasında on bir kilometre mesafe bulunmaktadır. Bu mesafe ile havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşım hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. 

Bodrum'a Ulaşım

Bodrum’a ulaşım seçenekleri arasında karayollarını tercih edebileceğiniz gibi denizyolunu da tercih edebilirsiniz. Bodrum’a tren yolu ile ulaşım yoktur. Hızlı bir ulaşım tercih ediyorsanız havayollarının düzenlediği uçak seferlerini tercih edebilirsiniz.

Bodrum uçak bileti alarak özellikle yaz aylarında birçok şehirden direk uçak seferlerinden yararlanabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda bulunmaktadır. Bodrum’a en yakın havalimanı olan Muğla Milas Havalimanı tercih edilmelidir. Muğla Milas Havalimanı’na ulaştıktan sonra ise toplu taşıma araçları, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Bodrum’da ulaşım sağlayabilirsiniz. Muğla Milas Havalimanı ile Bodrum ilçesi arasında yaklaşık 37 kilometre bulunmaktadır. Havaş otobüsleri ile Bodrum ilçe merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Sizlerde bu ulaşım seçeneklerinden birini tercih ederek Bodrum’a ulaşım sağlayabilirsiniz.