Optimal & Cheap Gaziantep - Lefkoşe Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Lefkoşe'de Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa, ilgi çeken tarihi, doğası ve ada olması ile tatil severlerin her zaman ilgi odağı olmuştur. Deniz turizminin en iyi şekilde yürütüldüğü Lefkoşa’da yılın her ayı tatil yapılabilmektedir. Deniz turizminin yanı sıra şehirde bulunan birçok tarihi eserde gezi severlerin ilgisini çekmektedir. Kendine özgü yapısı, doğası ve kültürü ile Lefkoşa her zaman gezilecek yerler listesinin başlarında yerini almaktadır. Lefkoşa gezilecek yer bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Bu nedenle gezinizi başlatmadan önce şehir hakkında bilgiler edinmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Selimiye Camii

Lefkoşa’nın en önemli yapılarından biri Selimiye Camii’dir. Lefkoşa’ya yapacağınız gezilerde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olan Selimiye Camii tarihine bakıldığında ilk olarak bir kilise olarak kurulduğu görülmektedir. 1208 yılında yapımına başlanılan kilise uzun yıllar inşası sürdü ve 1326 yılında açıldı. O zamanların Kıbrıs’ında en önemli yapı olarak göze çarpmaktadır. Hatta Luzinya krallarının gerçekleştirildiği taş giyme törenleri bu kilisede yapılmaktaydı. Bölge Cenevizliler, Memlükler şehri yamalamıştır. Ayrıca deprem nedeni ile de tahribatlar oluşmuştur. 1570 yılında ise Osmanlı zamanında kiliseye iki adet minare eklenerek camiye çevrilmiştir. Bölgenin en önemli ibadethanesidir.

Büyük Han

Osmanlı Devleti’nin inşa ettiği eserlerden biri olan Büyük Han 1572 yılında inşa edilmiştir. Lefkoşa’ya geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biridir. Mimari özellikleri ve zamanın ihtiyaçlarına yönelik işlevselliği ile oldukça önemli bir yapıdır. Büyük Han’ın mimari özelliklerinden biri ise tamamen taştan inşa edilmiş olmasıdır. Handa toplamda altmış sekiz oda bulunmaktadır. 68 odanın yanı sıra bir adet mescit ve on adet dükkan handa bulunmaktadır. Günümüzde hangi Salı ve Perşembe günleri canlı müzik verilmektedir. Aynı zamanda el sanatı ile elde edilen ürünlerde satılmaktadır.

Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi

Derviş Paşa Konağı günümüzde bir müze olarak kullanılmaktadır. Tarih severler özellikle bu müzeyi ziyaret etmelidir. Etnografya müzesi olarak kullanılan bu konak gezilip görülmesi gereken önemli yerlerden biridir. Müzeyi hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri haricinde ziyaretçilere açıktır.

Mevlevi Tekkesi

Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ı fethetmesi sonrasında buraya Türkler yerleştirilmiştir. Kıbrıs’a yerleştirilen Türklerin çoğu ise Konyalı olması Mevlana’nın yaşam tarzının burada devam ettirilmesine vesile olmuştur. Bu tekkeyi kuran Konyalılar bu tekkede birçok Mevlevi ileri gelenin yaşamasına vesile olmuştur. Vefat eden Mevlevi ileri gelenleri tekkenin arka kısmında türbe yapılmak sureti ile defnedilmiştir. Tekke günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Tekkede türbeleri gezebileceğiniz gibi o dönemin izlerini gösteren elbise, müzik aletleri ve etnografik malzemeler müzede sergilenmektedir.

Arap Ahmet Camii

Arap Ahmet Camii Lefkoşa’da gezeceğiniz önemli yerlerden biridir. 1845 yılında camiye çevrilen cami önceden kilise olarak kullanmaktadır. Bu kilise bir Latin kilisesidir. Daha sonrasında ise camiye çevrilmiştir. Cami döşemesinde ise bazı mezar taşları dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu mezar taşları Venedik ve Lüzinyan dönemlerine aittir. Yazılı ve resimli mezar taşlarından yirmi beş adet bulunmaktadır. Altı metre çapında bir kubbeye sahip olan cami Osmanlı zamanında general olan Arap Ahmet Paşa tarafından yapılmış ve ismi de verilmiştir. 

Arap Ahmet Mahallesi

Lefkoşa’da yapacağınız gezilerde gezmeniz gereken yerlerden biri ise Arap Ahmet Mahallesidir. Osmanlı’nın adayı alması sırasında görev yapan Arap Ahmet Paşa’nın adının verildiği bu mahalle Osmanlı izleri taşımaktadır. Eski tarihimizin canlı bir görüntüsünün görülmesi için mimari olarak özen gösterilmiş evler ve mükemmel bir görsele sahip olan bu mahalleyi görmeden Lefkoşa’dan dönmemelisiniz.

Sultan Mahmut Kütüphanesi

Sultan Mahmut Kütüphanesi II.Murat tarafından inşa edilen bir kütüphanedir. Camii mimarisinde klasik Osmanlı mimarisi ile inşa edilen kütüphanede bin yedi yüz civarında kitap bulunmaktadır. Bu kitaplardan özellikle el yazması olan Kuran-ı Kerim ve bazı Arapça kitapları bulunmaktadır. Aynı zamanda el yazması olan Türkçe ve Farsça kitaplarda bulunmaktadır.

Lefkoşe Hakkında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa Kıbrıs adasının tam ortasında bulunmaktadır. Lefkoşa’nın bir özelliği ise bir kısmının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait olması ve diğer yarısının ise Kıbrıs Rum kısmında kalmasıdır. Dünyada bu şekilde olan başka bir şehir bulunmamaktadır. Kıbrıs genel olarak tarihi bakımından oldukça eski tarihlere dayanan bir adadır. Birçok krallık bu adada hüküm sürmüştür. Özellikle stratejik önemi nedeni ile ada oldukça önemlidir. Lefkoşa’da özellikle önceden kilise olarak kullanılan yerlerin Osmanlı Devleti tarafından camiye çevrildiği görülmektedir. Mükemmel bir mimariye sahip olan bu camiler günümüzde önemli eserlerden biridir.

Lefkoşa’ya yapacağınız ziyaretlerde özellikle gezi için gelecek olanlar iklim şartlarını göz önünde bulundurmalıdır. Lefkoşa’da tipik Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz aylarında hava sıcak olmakla birlikte yıllık ortalama sıcaklık 25 derece civarındadır. Kış aylarında ise yağışın az olmasına karşı hava sıcaklığı ise ılık seviyelerde geçer. Kış aylarında ortalama sıcaklık ise 13 derece civarlarındadır.

Lefkoşa’da en çok geçim kaynağı turizmden sağlanmaktadır. Turizm KKTC için oldukça önemli bir gelir kaynağıdır. Yılın her zamanında turizm gerçekleşebildiği için oldukça elverişlidir. Deniz ve sahil turizminin en çok tercih edildiği yerlerden biridir. 

Şehir içi ulaşım toplu taşıma araçları ile gerçekleştiği gibi taksi veya araç kiralama imkanlarından yararlanılarak da şehir içi ulaşım ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Gaziantep - Lefkoşe Uçak Bileti

Lefkoşe Uçak Bileti

Lefkoşa uçak bileti alarak sizlerde Lefkoşa’yı ziyaret edebilirsiniz. Uçak bileti almanız sizler için artık çok kolay. Web sitemizden gerçekleştireceğiniz uçak bileti alma işlemleri için öncelikle gerekli sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sorgulama işlemleri sonrasında sizlere istediğiniz tarihlerdeki uçak seferleri sunulacaktır. Bu uçak seferlerinden dilediğinizi seçerek uçak biletinizi hemen alabilirsiniz.

Lefkoşa en uygun uçak bileti almak için uçak biletlerinizi erken zamanda alabileceğiniz gibi sizin için düzenlediğimiz kampanyalardan da yararlanarak en uygun fiyatlara uçak bileti alabilirsiniz. Ayrıca web sitemize üye olarak kampanyalardan hemen haberdar olabileceğiniz gibi aldığınız uçak biletlerinizi daha kolay yönetebilirsiniz. Ayrıca uçak bileti iade, iptal ve iade işlemlerinizi de web sitemiz aracılığı ile tek ekrandan gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu imkanlar sayesinde Lefkoşa’ya yapacağınız ziyaret planlarınızı daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep uçak bileti alarak sizlerde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hem turizm açısından hem de ticaret açısından zengin bir şehri olduğu için sürekli olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ulaşım farklı seçenekler ile gerçekleşebiliyor olsa da güvenli ve hızlı bir yolculuk gerçekleştirmek isteyenler havayolları şirketlerini tercih edebilirler. Uçak bileti almak isteyenler ise web sayfamızın uçak bileti sorgulama ekranını kullanabilirler.

En uygun uçak bileti almak için öncelikle sorgulama ekranında gerekli olan bilgileri girmeniz yeterlidir. Bu alanda gidiş ve varış yönlerini seçmeniz, kişi sayısı ve özelliklerini seçmeniz ve tarihleri belirlemeniz yeterlidir. Belirleyeceğiniz tarihlerde gerçekleştirilecek olan uçuş bilgileri sizlere sunulacaktır. Bu bilgiler ışığında seyahatiniz için uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. En uygun uçak biletlerini kredi kartınız ile online ödeme yaparak alabilir ayrıca aldığınız biletleri takip edebilirsiniz.

Lefkoşe'ye Ulaşım

Lefkoşa’ya ulaşım sağlamak için farklı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Karayolundan Lefkoşa’ya gitmek isteyenler Akdeniz’de bulunan limanlara karayolu ile ulaşım sağlamalıdır. Daha sonra buradan deniz yolu ile Kıbrıs’a ulaşım sağlanmalıdır. Kıbrıs’tan sonra ise Lefkoşa’ya karayolu ile devam edilerek ulaşım sağlanabilmektedir. Bu yolu tercih etmek isteyenler dışında havayolları ile de Lefkoşa’ya ulaşım sağlanabilmektedir.

Kıbrıs’ta bulunan Ercan Havalimanı Lefkoşa’ya havayolları ile ulaşım sağlamak isteyenlerin tercih edecekleri havalimanıdır. Lefkoşa uçak bileti aldıktan sonra havalimanına ulaşan kişiler toplu taşıma araçlarını tercih edebilecekleri gibi taksi veya araç kiralama seçeneklerini de tercih edebilirler. Ercan Havalimanı ile Lefkoşa şehir merkezi arasında ortalama olarak yirmi üç kilometre bulunmaktadır. Ayrıca Ercan Havalimanından Gazimağusa arasında yirmi dokuz kilometre mesafededir. Sizlerde bu ulaşım seçeneklerinden birini tercih ederek Lefkoşa’ya ulaşım sağlayabilir ve şehrin güzelliklerini görebilirsiniz. Her zaman turizme açık bir şehir olması nedeni ile ulaşım ağı sürekli olarak yoğunluk yaşayabilmektedir.

Gaziantep'e Ulaşım

Gaziantep’e ulaşım konusunda 1954 yılında yapımı tamamlanan tren yolu önemli bir ulaşım ağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Demiryolu seferleri oldukça geniştir. Ankara, İstanbul, Adana, Osmaniye gibi birçok şehirden tren seferleri düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra otobüs seferlerini tercih ederek de Türkiye’nin birçok şehrinden karayolu yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Hızlı bir ulaşım tercih etmek isteyenler en uygun uçak bileti ile havayollarını tercih edebilirler. Gaziantep uçak bileti ile her gün Antalya, İstanbul, İzmir ve Ankara yolculukları yapılabilmektedir. Ayrıca Almanya’dan direk Gaziantep uçuşları da gerçekleşmektedir. Diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. 1976 yılında hizmete giren Gaziantep Havalimanı, Oğuzeli ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezi ile arasında yirmi kilometre bulunmaktadır. Ulaşım havalimanı otobüsleri ile sağlandığı gibi taksi ve araç kiralama tercihleri de ziyaretçilere sunulmaktadır. Sizlerde en uygun uçak bileti seçeneklerinden yaralanarak istediğiniz tarihlerde şehre havayolları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.