Optimal & Cheap Gaziantep Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Gaziantep'de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Gaziantep, tarihi dokusu ve bölgesel önemi ile dikkat çeken illerimizden biridir. Kendine özgü özellikleri ve kültürel yapısı ile Doğunun Paris’i olarak anılmaktadır. Şehirde gezilecek yer bakımından birçok noktayı ziyaret edebilirsiniz. Antik kentler, müzeler ve köklü tarihi ile birçok tarihi eser görülebileceği gibi şehirde bulunan doğal güzellikler şehri bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Tarihi Antep Evleri

Bazı şehirlerin kendine özgü ev mimarileri bulunmaktadır. Gaziantep’te de tarihi Antep evlerini görmek mümkün. Şehirde gezerken özellikle dar sokaklarda daha sık karşılaşacağınız Antep evlerine hayran kalabilirsiniz. Antep evlerinde sokağa bakan kısımda yüksek duvarlar olmaktadır. Duvarların bu kadar yüksek olmasının nedeni evin bir avluya sahip oluşudur. Bazı evlerin ikinci katından sokağa konsol çıkıntıları bulunmaktadır. Bu tip konsollara sahip evlere köşklü ev denmektedir. Tek katlı olabildiği gibi iki veya üç katlı evlere de rastlanmaktadır. Avluya çok önem verilir ve çiçekler, işlemeler gibi birçok renkli tasarım sizleri karşılar. Gaziantep uçak bileti alıp şehri ziyaret ettiğinizde bu evlerden en az birini görmeniz sizlere büyük keyif verecektir.

Bakırcılar Çarşısı

Şahinbey olarak da bilinen Bakırcılar Çarşısı şehrin merkezinde bulunmaktadır. Bu çarşı günümüzde geleneğini sürdürebilen nadir çarşılardan biridir. Bakırcılar Çarşısı beş yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Bakır madeninin bakır ustalarının ellerinde nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü bu çarşıda görebilirsiniz. Özellikle Osmanlı döneminde şehrin ticaret merkezi olması bu çarşının da çok işlevsel olmasına katkı sağlamıştır. Bir dönem ilgi azalsa da bakır ustaları günümüz sanatına hitap eden eserleri ile insanların ilgisini çekmeyi başarabiliyor.

Bedestenler

Üstü kapalı ve ince uzun bir mimariye sahip olan Bedestenler bir alışveriş merkezidir. Eski zamanlarda Gaziantep’te bedestenlerden beş adet bulunmaktaydı. Ancak günümüzde bu çarşılardan sadece üç adedi hizmetlerini sürdürebilmektedir. Hediyelik eşya, baharatçı gibi birçok esnafın bulunduğu çarşıda gezerek sevdiklerinize hediye alabileceğiniz gibi baharat konusunda ünlü olan Gaziantep ürünlerinden de faydalanabilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar ile elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği yerdir Zeugma Mozaik Müzesi. Gaziantep’te bulunan eski tekel fabrikasının yerine kurulan müze otuz dönümlük alanda yerini almaktadır. 7 bin metrekarelik sergi alanına sahip olan müze dünya genelinde önemli olan müzelerden biri olma özelliği taşımaktadır. Müzede en çok dikkati çeken mozaik eserlerdir. Ünlü olan mozaik eserler arasında yerini alan Çingene Kızı yani Menad Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmektedir.

Gaziantep Kalesi

Tarih bakımından köklü bir şehir olan Gaziantep’in kalesi de bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan kalenin kesin olarak kimler tarafından yapıldığı hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalar ile kalenin altı bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Kale içerisinde ise Thebon isimli bir şehrin bulunduğu da bilinmektedir. Kale ile ilgili arkeolojik çalışmalar sürmektedir. Kazılarda Osmanlı dönemine ait bir hamam ve camide bulunmuştur.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Milattan önce 2000 ve milattan sonra 800’lü yıllar arasında bölgenin en büyük heykel atölyesi ve taş ocağı olarak bilinen bu bölge Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunmaktadır. Taşların oyulması ile ortaya çıkan heykeller oldukça önemli bir tarihi eser olma özelliği taşımaktadır. Bölgede özenle gerçekleştirilen çalışmalar ile 200’e yakın taştan yapılmış heykel ortaya çıkarılmıştır. Uzun yıllar boyunca süren bir tarihe sahip olması ile birçok devletin kültürünün bir yansıması haline gelmiştir. Bölgede yaşam süren devletler kendi medeniyetlerinin izlerini bu taşlara aktarmıştır.

Gaziantep Hakkında

Türkiye’de bulunan şehirler arasında tarihi açıdan zengin bir yapıya sahip şehirlerden biridir Gaziantep. Halk arasında Antep olarak da anılmaktadır. Eski dönemlerde İpek Yolu üzerinde yer alması kültürel olarak büyük bir mirasa ev sahipliği yapmasına vesile olmuştur. Birçok kültürün bu şehirde var olması ile tarihi açıdan birçok eserinde şehirde bulunmasına neden olmuştur. Bu özelliği ile Gaziantep tarihi açıdan önemli bir şehirdir. Diğer yandan günümüzde bölgesel olarak da ticaret bakımından önemli bir yere sahiptir. 

Kültürel zenginliği şehrin mutfağına da yansımıştır. Şehirde yaşanan kahvaltı geleneği ziyaretçilerinin en çok ilgisini çeken özelliklerden biridir. Kahvaltıda kahvaltı çeşitlerinin yanı sıra Beyran Çorbası içildiği gibi kuzu ciğer, katmer, cağırtlak kebabı gibi seçeneklerde sunulmaktadır. Yuvarlama çorbası özellikle bayramlarda yapılan yemeklerden biridir. Lahmacun, kebap, pizza gibi birçok şehre özgü yemek bulunabilir.

Kültürel olarak zengin bir şehir olduğunu söylemiştir. Bu tarihsel zenginlik şehirde satılan hediyelik eşyalara da yansımaktadır. Gaziantep uçak bileti alarak şehri ziyaret ettiğinizde sevdiklerini için hediye almakta zorluk çekmeyebilirsiniz. Çünkü çeşitli ve el emeği birçok bakır ürünleri, halılar, kilimler bulunduğu gibi baharat çeşitleri de bulunmaktadır.

Şehirde karasal iklim hakimdir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında çok yüksek sıcaklıklar görülmektedir. Kış aylarında ise şehirde çok soğuk bir hava hakimiyet göstermektedir. Şehre yapacağınız gezilerinizde rahat bir hava tercih emek için sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz. 

Şehir içerisinde ulaşımda ise tramvay, taksi, halk ve beldiye otobüsleri şehri sakinlerine hizmet etmektedir. Belediye otobüs ve tramvay araçlarını kullanmak için Kart 27 denilen bir ödeme aracını satın almanız gerekmektedir. Diğer ulaşım araçlarında ise nakit ödeme ile ulaşım sağlamanız mümkündür. 

Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep uçak bileti alarak sizlerde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir hem turizm açısından hem de ticaret açısından zengin bir şehri olduğu için sürekli olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ulaşım farklı seçenekler ile gerçekleşebiliyor olsa da güvenli ve hızlı bir yolculuk gerçekleştirmek isteyenler havayolları şirketlerini tercih edebilirler. Uçak bileti almak isteyenler ise web sayfamızın uçak bileti sorgulama ekranını kullanabilirler.

En uygun uçak bileti almak için öncelikle sorgulama ekranında gerekli olan bilgileri girmeniz yeterlidir. Bu alanda gidiş ve varış yönlerini seçmeniz, kişi sayısı ve özelliklerini seçmeniz ve tarihleri belirlemeniz yeterlidir. Belirleyeceğiniz tarihlerde gerçekleştirilecek olan uçuş bilgileri sizlere sunulacaktır. Bu bilgiler ışığında seyahatiniz için uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. En uygun uçak biletlerini kredi kartınız ile online ödeme yaparak alabilir ayrıca aldığınız biletleri takip edebilirsiniz.

Gaziantep'e Ulaşım

Gaziantep’e ulaşım konusunda 1954 yılında yapımı tamamlanan tren yolu önemli bir ulaşım ağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Demiryolu seferleri oldukça geniştir. Ankara, İstanbul, Adana, Osmaniye gibi birçok şehirden tren seferleri düzenlenmektedir. Bunların yanı sıra otobüs seferlerini tercih ederek de Türkiye’nin birçok şehrinden karayolu yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Hızlı bir ulaşım tercih etmek isteyenler en uygun uçak bileti ile havayollarını tercih edebilirler. Gaziantep uçak bileti ile her gün Antalya, İstanbul, İzmir ve Ankara yolculukları yapılabilmektedir. Ayrıca Almanya’dan direk Gaziantep uçuşları da gerçekleşmektedir. Diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. 1976 yılında hizmete giren Gaziantep Havalimanı, Oğuzeli ilçesinde bulunmaktadır. Şehir merkezi ile arasında yirmi kilometre bulunmaktadır. Ulaşım havalimanı otobüsleri ile sağlandığı gibi taksi ve araç kiralama tercihleri de ziyaretçilere sunulmaktadır. Sizlerde en uygun uçak bileti seçeneklerinden yaralanarak istediğiniz tarihlerde şehre havayolları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.