Optimal & Cheap Hakkari Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Hakkari'de Gezilecek Yerler

Türkiye'nin doğusunda yer alan, 260.000 üzerinde nüfusu olan ve Doğu Anadolu bölgemizde yer alan bir ildir. Batısında Şırnak, kuzeyinde Van bulunur. Ayrıca Türkiye'nin sınır illerinden biri olan Hakkâri’nin doğusunda İran bulunur. İl plaka kodu 30 olup; 9,521 km² bir alanı vardır. Şehrin en yüksek noktası ise 4150 metreye kadar ulaşan Cilo Dağıdır.

Seyithan Gölü

Yüksekova ilçesinde, Yazılı köyü yakınlarında bulunur. Cilo Dağının zirvesinde yer alır. Berçelan yaylası üzerinde bulunur. Hakkâri şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta yer alır. Özellikle doğal güzelliği ve manzarası ile dikkat çeker. Hakkâri halkı tarafından da yaz aylarında hayvanlarını otlatmak ve çadır kurmak için kullanılır. Son yıllarda dağcılık ve kayak sporu için tercih edilen bir bölge olagelmiştir. Kara avcılığı açısından da ünlü bir yerdir.

Cennet- Cehennem Vadisi

Şehir Merkezine 245 kilometre uzaklıktadır. Avaspı adındaki suyun aktığı Kırıkdağ (Dez Vadisi) üst kısmında da yayla bulunur. Yayladan sonraki alanlara ise Cehennem olarak nitelendirilen buzul bölgesi vardır. Hakkâri’nin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. Bir tarafı rengârenk çiçeklerden diğer tarafı da buzullardan oluştuğu için bu ismi almıştır Cudi dağı üzerindeki tepeden aynı ismi taşıyan bir dere de geçer. Vadide çok miktarda mantar bulunur. Yerel halk buradan mantar toplar. Vadide aynı andan birden fazla mevsim yaşanır. Vadi içersinde konaklama ve kamp alanları da bulunur. Doğa yürüyüşleri, doğa sporları da yapılır. Hakkâri Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Cennet Cehennem Vadisi'nde turizm yoğunluğunun artması için çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenler. 

Meydan Medresesi

Hakkâri il merkezinde bulunur. Biçer mahallesinin girişindedir. 1700-1701 yılları arasında yaptırılmıştır. İzzettin Oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen alanlı olan medrese iç avluya sahiptir. Ayrıca iki katlı ve iki kanatlıdır. Düz damlı bir yapısı vardır.  18.25 X 23,40 metre ölçülere sahiptir. 1984 yılında restore edilse de 2006 yılında Vakıflar Bitlis Bölge Müdürlüğünce restore edilmeye başlamıştır. Girişi güney cephesinde yer alan taçlı kapıdan yapılmaktadır. Medresenin girişinde avlunun etrafında iki katlı revaklarla çevrilidir.

Durankaya Yaylası

İl merkezine 20 kilometre uzaklıkta olan yayla temiz havasıyla dikkat çeker. 2500 metre yükseklikte yer alır. Yaylacılık faaliyetleri için tercih edilen ve İlkbahar'da doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir yayladır. Özellikle yaz sonuna kadar çoğu aile burada yaşar Yaylaya özel minibüsler de kalkar.

 Şemdinli Taş Köprü

Şemdinli ilçesinde Bağlar Köyü yakınındaki Bağlar Nehrinde bulunur. Hakkâri şehir merkezine 145 kilometre uzaklıktadır. Şemdinli ilçe merkezine ise 13 kilometre uzaklıktadır. Şemdinli Deresi üzerine inşa edilen köprü kimler tarafından yaptırıldığı ve ne zaman yaptırıldığı yönünde bir bilgi yoktur. 1898 yılında Kelat Sarayını yaptırtan Seyyid Mehmet Sıddık tarafından inşa ettirildiği düşünülür. 21 metre uzunlukta ve 11 metre yüksekliktedir. Kesme ve moloz taşlar yapımında kullanılarak inşa edilmiştir.

Kayme Sarayı

Şemdinli ilçesinde Bağlar Köyü yakınlarında bulunur. 1909-11 yılları arasında yaptırılmıştır. Seyit Ubeydullah'ın oğlu olan Seyit Muhammed Sıddık tarafından yaptırılmıştır. 18,8 X24 metre ölçülerindedir. Doğu ve Güney duvarları kısmen ayakta buluştuğu sarayın üst kısmı tamamen yıkılmıştır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile Hakkari İl özel İdaresi Kayme Sarayı'nı restorasyon çalışmaları yürütmektedir.

Merga Bütan Kayak Merkezi

Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır. 2700 metre rakıma sahiptir. Çok sayıda amatör ve profesyonel kayakçılar için pistlere sahiptir. 3700 metre yüksekliğe kadar değişen pistler bulunur. Berçelen yaylası, Bay Köyü, Cennet Cehennem Vadisi, Cilo Sat gölleri üzerinde pistleri bulunur. Yılın 6 ayı kayak yapılabilir. Kayak sezonu burada çok erken açılır ve çok geç kapanır.

Ore Şelalesi

Hakkâri’nin şehir merkezinde yer alan şelale yaz aylarında sıklıkla ziyaret edilen bir mekândır. Soğuk ve temiz suyu, serin havası ve yeşillilik manzarası sayesinde çoğu insanın dikkatini çeker. Ulaşımı kolaydır. Piknik ve mangal yapılabilir. Çadır, kamp kurmaya müsaittir. Ayrıca uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz tesisler de bulunur. Çok sayıda tarihi mekâna ve kültürel alanlara yakındır. Kış aylarında şelale donabilir.

Diğer Mekânlar

Yavuzlar köyü civarında peri bacaları bulunur. Bu bölgede antik kalıntılar da mevcuttur. Hakkâri Kapadokyası da denilebilir. 3500 yıllık Cilo ve Sat Dağları arasında kalan buz kütlelerinden oluşan mağaraları da gezebilirsiniz.

Hakkari Hakkında

Hakkâri, hem İran hem de Irak'a sınır kapısı olan bir ilimizdir. Yüksekliği 2000 metre olup Güneydoğu Toroslar dağ silsilesinde yer alır. Bölgenin % 87,6'sı dağlıktır. İklim olarak şiddetli karasal iklim görülür. Bölgesinin doğusuna ve kuzey doğusuna doğru gidildikçe karasallık etkisi artar. Bu sayede kış ve yaz aylarında farklı hava kütlelerinin etkisi altına girer. Kışları uzun ve karlı geçer. Yaz mevsimi sıcak ve kısa sürelidir. Enlem, bakı ve topoğrafya şartlarına baplı olarak kısa mesafelerde iklim değişikliği yaşanır. İlde ortalama sıcaklık 10 °C, en düşük ortalama - 4,9°C ve Temmuz ayında ise 30,7 °C'dir. Yıllık yağış miktarı ise 789,4 mm civarıdır. En fazla yağıi Nisan; en az yağış aldığı ay ise Ağustos ayıdır.

Bitki örtüsüne bakıldığında iklim ve yükseltiye bağlı olarak bitki örtüsü de çeşitlidir. Geven ve yavşan otu, çoban ystığı, keçi kulağı, deve dikeni, yabani yonca, kuzu dili, yabani korunga yer alır. Ters Lale(Ağlayan Gelin) çiçeği gibi endemik bitkiler de bulunur. Hakkâri Valililiği ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Faunasına bakacak olursak Tavşan, kurt, tilki, dağ koyunu, dağ keçisi, sansar, vaşak, ayı, porsuk bulunabilir. Ördek, bıldırcın, turaç, keklik, yabani hindi ve angut, kırmızı alabalık, sazan bulunur.

Hakkari Uçak Bileti

Hakkâri; ulaşılması zor bir bölgede ve Türkiye'nin en köşe noktalarından biridir. Ancak İstanbul ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerden uçak seferleri düzenlenebilir. Özellikle kültürel ve doğa güzellikleri olan Hakkâri’ye ulaşabilirsiniz. Kara yolu ulaşımına nazaran hava yolu ulaşımı tercih etmek çok daha makuldür. Çünkü kara yolu ile ulaşım vakit alır.

Hakkâri Yüksekova Selahaddin Eyyûbî Havalimanı'na düzenlenen uçuş seferleriyle beraber şehre ulaşabilirsiniz.  Kampanyalı uçak bileti fiyatlarını, sefer tarihlerini internet sitemizden kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca çeşitli kampanyalar sayesinde havayolu ulaşımını tercih etmek son derece daha ucuz ve daha konforlu bir tercih olmasının yanı sıra daha kısa sürer.

Hakkari'ye Ulaşım

Şehir içinde ulaşım, minibüsler ve halk otobüsleriyle sağlanır. Hakkâri ve Yüksekova arası 80 kilometredir. Hususi araçla 50 dakika sürer. 07:00-18:00 saatleri arasında minibüs bulunur. Şehirlerarası otobüs terminali merkeze 3 kilometre uzaklıkta yer alır. Karayolu olarak bakıldığında Ankara ve Van arası mesafe 1271 kilometredir. İstanbul-Van arası ise 1725 kilometre olup uçakla 2 saat kadardır.

Hakkâri’ye ulaşım Van üzerinden yapılır. 200 kilometre mesafesi olup 2 saat sürer. Dilerseniz uçakla Van’a inerek Ferit Melen Havaalanından, Van otogarından düzenlenen seferlerle ortalama 3-3,5 saatte Hakkâri’desiniz. Van ve Hakkâri arasına günde 3 sefer otobüs düzenlenir. Ve saat başı minibüs servisi bulunur.