Optimal & Cheap Iğdır Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Iğdır'da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum- Kars Bölümünde yer alır. Şehir merkezi 3 beldeden ve 49 köyden oluşmaktadır. Nüfusu yaklaşık 150 bin civarıydı. Ağrı Dağı'nın yaklaşık olarak üçte biri şehir merkezinde yer alan Suveren köyü sınırları içerisindedir. Iğdır; Ermenistan ile komşudur. Türkiye Ermenistan Sınırı içindeki Arpaçay ve Aras Nehri Iğdır Sınırı boyunca akar.

Karakale Harabesi

Iğdır, eski yerleşim bölgelerinden biridir. Urartular zamanında eski dönemlerden kalmış yapıların kalıntıları bulunabilir. Turistik açıdan önemli olan Karakale Harabesi, ovanın batısında yer alır. Wemeinstan sınırına Urartular zamanında inşa edilmiş bir kalenin kalıntılarından biridir. Orta Çağ'a ait özellikler taşır.

Meteor Çukuru

1892 yılında Iğdır'a düşen göktaşı sonucu bir meteor çukuru oluşmuştur. Korhon yaylasında yer alır. Çukurun çevresinde doğa manzarası ve zengin çiçek florası dikkat çeker.

Harmandöken Kervansarayı

Selçuklu dönemine ait bir yapıdır. 12.yüzyılda taş işlemeciliği ile oluşturulan eserlerinden biridir. Günümüzde harabe olarak korunmaya alınmıştır. Iğdır Kervansarayı da denir. Harmanköyü civarında yer alır. Batum, Doğubeyazıt, Ani kervan yolu üzerinde yer alır. Abidevi bir eserdir. Selçuklular dönemine ait açık avlulu ve kapalı hol sistemi planına göre yapılmıştır. Kale görünümünde kolsa yapılar sultanların ve vezirlerin verdikleri talimatlar üzerine yaptırılır. Tali yol üzerinde inşa edilmiş bir kervansaraydır. Mimarisi de Elazığ Çemişgezek Kervansarayının mimarisine benzer.

Iğdır Kümbetleri

Kulyusuf Kümbeti: 14 yy sonlarında yaptırılmıştır. Konik çatısı üzerinde taş kaplamalar ile gövde bölümlerindeki kaplamlar tahrip olmuştur. Hacı İbrahim Gödekli Kümbeti ise Hicri 1322 ve Miladi 1907 yılında Hacı İbrahim adına yaptırılmıştır. Giriş kapısı güney istikamettedir. Bazalt siyah kesme taşları üzerine inşa edilmiştir. Osmanlıca yazılı üç mermer bulunur. 5,50x5,50 metre çapındaki binanın üst yarım kubbelidir. Zaman zaman define aramalı tahrip edilmiştir. Aralık ilçesi Devlet Üretme Çiftliği arazisinde yer alır. Dış cephesi sağlamdır.

Ahura Harabeleri

Milattan Önce 2. yüzyılda Artaksiyali Krallığı zamanda kurulmuş bir yerdir. Ağrı Dağı'nın kuzey yamaçlarındaki Yakup Vadisi üzerinde bulunur. 1750 metrelik bir alanda gezilip görülmesi gereken bir harabedir. Çok sayıda tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Konum olarak Iğdır'ın Aralık İlçesine bağlı Köprüler Mahallesi sınırları içersinde yer alır Aralık ilçesine 18 kilometre uzaklıktadır. 1840 yılındaki deprem sonucunda dağdan gelen ve yuvarlanan büyük kayalar ile çamur örterek yok etmiştir. İsmi ise 1965 yılında Yenidoğan olarak değiştirilmiştir.

Tuz Mağaraları

Iğdır'ın en turistik değeri olan bölgelerinden biridir. Çok geniş bir arazi üzerine kuruludur. Türkiye'nin tuz ihtiyacını karşılamak için çok geniş bir arazide bulunan doğal bir alan iken Zamanla işletme haline getirilmiştir. Ayrıca tuz ihtiyacının yanı sıra solunum rahatsızlıkları yaşayan hastalar için şifa oluşturmaktadır. Günlük 60 ton tuz üretme kapasitesine sahiptir. 55 dönümlük bir arazide yer alır. Rezerv; tek başına Türkiye'nin yaklaşık 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilir.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Ermeniler tarafından katledilen şehit Türkler için yapılmıştır. Eski adı Iğdır Soykırım Anıt ve Müzesi'dir. 1915-1920 yılları arasında Ermenilerin Türklere karşı uyguladığı saldırıları sembolize etme amaçlı yapılmıştır. Her ay yaklaşık 4000 civarında ziyaretçi müzeyi ziyaret eder.350 metrekare bir alan 2 havuz ve 36 metre yükseklikte 5 adet kılıçtan oluşur. Etrafı ise yeşil alan ve parktır. Toplamda 14 000 metrekare bir alana tekabül eder. Yerden yüksekliği ise 43,5 metre olup Türkiye’nin en yüksek anıtıdır. Müze her ne kadar 1 Ağustos 1997 yılında yapılmaya başlandıysa da Selçuklu mimarisi göze çarpar. 5 Ekim 1999da hizmete girdi. 2005 yılında girdiği restorasyondan sonra ücretsizdir. Sergi bölümünde ise 570 adet kitap ve 260 adet cinayet resmi bulunur. 1973-1985 yılları arasında silahlı ermeni ASALA örgütü tarafından öldürülen diplomatların fotoğrafları da yer alır.

Diğer Turistik Mekânlar

Aras Nehri, Kup Gölü, Balıklıgöl, Karasu Çayı, Asma Köyü yerleş im alanı, höyük, taş binalar, köprü, kurgan, hamam, kilise, yaylalar, çeşitli tarihi mezar alanları,  kaleler yer almaktadır. Ayrıca tarihi köy mezarlıkları, heykeller, hamamlar vs sıralamak mümkündür. Çok eski tarihi bir kent olduğu için aslında çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği olan bir bölgedir. Çok sayıda kale ve taş bina görmek mümkündür.

Iğdır Hakkında

Iğdır ismi köken olarak Oğuz Han'ın Üçoklar koluna mensup Deniz Han’ın en büyük oğlu İğdİr Bey’den geldiğine inanılır. İyi, ulu, büyük ve ünlü anlamlarına gelir. Yerleşim olarak MÖ 5000 ve 4000 yıllarına kadar gider. Çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştı. Şehir 646 yılında Halife Osman'ın eline geçmiştir. Eyalete dönüştürülen Iğdır; Abbasiler döneminde Türk valiler tarafından yönetilmeye başlardı 1071 yılından 1239 Moğol işgaline kadar Selçuklu egemenliğine girmiştir.

Kayılar Selçuklu döneminde bu bölgede hüküm sürmüşlerdir. Tarım şehridir. Kayısı, şeker pancarı, buğday, arpa, pamuk ve patates yetişir. Hayvancılık da yapılır. Çeşitli süt ürünleri elde edilir. Turizm ve sanayi gelişmemiştir.

İklim olarak bakıldığında ılıman bir karasal iklim görülür. Iğdır çoğu konuda daha alçakta kaldığı için mikro klimadır.  Yıllık sıcaklık ortalaması 11,6 Santigrat derece olup en yüksek sıcaklık Aralık ayında 41,8 Santigrat derecedir. Kışın on olayları görülür. En fazla yapışı ilkbahar aylarında alır. 1000'in üzerinde bitki çeşidi ve 44 endemik tür tespit edilmiştir. İkliminden ötürü bitki florası zengindir.

Iğdır Uçak Bileti

Iğdır için havayolu tercihi özellikle uzak bölgelerden Iğdır'a gelmek için ideal bir tercihtir. Çünkü bu sayede çok kısa sürede Iğdır'a varabilirsiniz. Özellikle 2012 yılından bu yana hava ulaşımına açık olan Iğdır'a özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çok sayıda sefer gerçekleşmektedir. Bu sayede uçak bileti bulmak kolaydır. Hatta çeşitli uygulamalar, hava yolu şirketleri sayesinde çok daha uygun fiyatlarla uçak bileti de satın alabilirsiniz.

Özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinin Iğdır’a çok uzak olduğu düşünülürse hava yolu ulaşımı hem daha pratik hem de çok daha az fiyat farkıyla kısa süreli ve konforlu bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’nin çoğu yerinden büyük şehirler üzerinden aktarmalı olarak konforlu ve güvenli bir biçimde Iğdır’a ulaşabilirsiniz. En uygun sefer saatleri ve ucuz uçak bileti fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Iğdır'a Ulaşım

Iğdır'a ulaşım hava yolu ve kara yolu üzerinden yapılabilir. Iğdır Merkez'e bağlı Küllük Köyü'nde 13 Temmuz 2012'de açılarak iç hat uçuşlarına açıktır. Her gün İstanbul ve Ankara'ya Türk Hava Yolları (THY) ve Anadolu Jet uçak firmaları uçuşlar yapar.

Atlas Jet, haftanın 7 günü İstanbul Sabiha Gökçen'den uçuş düzenler. Kara yolu olarak ise çevresindeki, şehir merkezler, ilçeler ve komşu ülkeler ile kara yolu bağlantısı bulunur. Şehirlerarası ve şehir içi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kars, Doğubeyazıt ve Erzurum'dan gelen şehirlerarası yollar Iğdır şehir merkezi istikametinde tek bir yol olarak birleşir.  Şehir içi yollar da Dilucu sınır kapısı üzerinden Tuzluca İlçesine, Kars ve Erzurum'a kadar uzanır. Şehirde kara yolu dışında Kars Tren istasyonu ya da Kars Havaalanı sayesinde Kars'a, oradan kara yolu aracılığıyla Iğdır'a ulaşılır.