Find Flights
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

İstanbul Gezilecek Yerler

Bu şehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, çağ açıp, çağ kapatmış bir şehir.Ülkemizin en kalabalık nüfusuna sahip olması ve dünya genelinde de en kalabalık şehirlerden biri olması sebebiyle ilgi çekmektedir.Tarihi ve doğal güzellikleri ile burada yaşamanın ve burada gezmenin ayrı bir güzelliği bulunuyor.İstanbul’da gezilecek yerler listesi ile şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yeri hakkında bilgiler yer alıyor.

İstanbul’da gezilecek semtler ve bu eşsiz şehrin semtlerinde görülmesi gereken yerleri listelerken hem avrupa yakası gezilecek yerler hemde anadolu yakasında gezilecek yerler listede bulunuyor.


İstanbul’un birçok sembollerinden birisi olarak da bilinen ve merkezi bir konuma sahip olduğu için herkesin yerini mutlaka öğrenmesi gereken Sultanahmet Meydanı, önemli bir alandır. Osmanlı dönemi zamanı içerisinde Bizanslılar ile at yarışlarının yapıldığı bir meydan olarak da bilinir. Çok eski ve köklü bir tarihe sahiptir. 1800 senelik bir meydan olarak birçok olaya şahit olmuştur.

Bizans askerlerinin asıldığı ağaçlar, düzenlenen panayır ve eğlenceler gibi çok fazla olaya sahne olmuştur. Bu nedenle de gerçekten büyük bir yere ve öneme sahip olan Sultanahmet Meydanı, tarihin değerli bir yeridir. Bu kadar değerli anıların ve eserlerin olduğu bir alanda da birçok müze açıktır. Tarihi size hatırlatacak bu alanları da mutlaka meydan içerisinde öğrenmek önemlidir. Görkemli ve mimari güzelliği ile meydanın simgesi de Sultanahmet Camii olmaktadır. Sedefkar Mehmet Ağa adlı bir mimarın güzel bir eseridir. Meydanın tam ortasından gezilmeye başlaması ile tamamen önemli olan her şey görülebilir.

Sultanahmet Meydanı’nda Ne Yapılır

Sultanahmet Meydanı dendiğinde mutlaka ilk olarak görülmesi gerekenlerden birisi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan çeşmedir. Bu çeşme meydanın önemli eserlerinden birisi olarak tarihi bir geçmişe sahiptir. Üstünde ince ince işlenen kabartmaları da harika bir değer taşır.

İleride bulunan Tapu ve Kadastro Müdürlüğü de eski bir bina olarak otel şeklinde yenilendi. Konaklama olarak bu yer seçilebilir. En kıdemlı anıtlardan birisi olan Dikilitaş da yine bu meyden içerisinde yer alır. Bu meydanda çok önemli birisinin daha sarayı mevcuttur. Pargalı İbrahim Mehmet Paşa sarayını da mutlaka Sultanahmet Meydanı gezi listenize eklemelisiniz.