Optimal & Cheap Muğla - Mardin Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Mardin'de Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda gelen Mardin bir kültür beşiğidir. Tarihi eserler bakımından oldukça geniş bir listeye sahip olan şehirde camiler, türbeler, manastırlar, kiliseler ve  daha birçok yapı bulunmaktadır. Mardin’i tamamen gezmek ve şehrin atmosferini yaşamak için üç veya dört günlük bir gezi planlamanız gerekir.

Mardin Kalesi

Mardin’de gezmeniz gereken yerlerden birisi Mardin Kalesi’dir. Ülkemizde en eski kalelerden biri olma özelliği taşımaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde kalenin bin altı yüz yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülse de tam olarak kimin tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. Kale Hamdaniler tarafından tekrar inşa edilmiştir. Hamdanilerin gerçekleştirdiği bu inşa ise onuncu yüzyıla dayanmaktadır. Kale doğal kayaların üzerine yapılan inşa ile oluşmuştur. Diğer taraftan konumu ile muhteşem bir manzaraya sahip olan kaleye ayrıca Kartal Kalesi’de denmektedir. Kale birçok uygarlığa ev sahipliği de yapmıştır. Sümerler, Persler, Roma, Bizans ve Selçuklu’dan sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Mardin’i farklı bir açıdan izlemek isteyenler kaleyi kesinlikle ziyaret etmelidir.

Deyrulzafaran Manastırı

Süryaniler tarafından kurulan Deyrulzafaran Manastırı, günümüzde Süryanilerin değerli kıldığı en eski yapılardan biridir. Günümüzde hala dini bir okul olarak bu manastır kullanılmaktadır. Manastır girişinde bazı heykeller bulunmaktadır. Bu heykeller Süryani patriklerinin heykelleridir. Diğer taraftan manastırda yine Süryani patriklerine ait olan elli iki mezar bulunmaktadır. Bilinene göre bu bölgede safran çiçekleri bulunurmuş ve manastırın inşa çalışmalarında gerçekleştirilen harçlara renk vermesi için bu çiçekler kullanılmıştır. Manastırın adı ise safran çiçeklerinden geldiği bilinmektedir. 

Zinciriye Medresesi

1385 yılında Artuklu Sultanı Melik Necmettin İsa tarafından inşa ettirilen Zinciriye Medresesi, Mardin Kalesi’nin hemen alt bölgesinde bulunmaktadır. Günümüze kadar gelmiş olan bu medrese tarihsel olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. İki kattan oluşan medresede cami, avlu ve türbe yer almaktadır. Konumu itibari ile birçok noktadan dilimli kubbeleri görülmekte ve insanların dikkatini çekmektedir. Zamanında rasathane olarak kullanılmış bu medrese Mardin uçak bileti alarak geldiğiniz şehirde kesinlikle gezmeniz gereken yerlerden biridir. Ancak medreseye direk bir toplu taşıma güzergahı bulunmamaktadır. Bu nedenle taksi ile ulaşım veya araç kiralama ile ulaşım gerçekleşebilmektedir.

Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi yapımı uzun süren yapılardan biridir. İlk olarak on ikinci yüzyılda Artuklular tarafından inşasına başlanmıştır. Yapımı ise on beşinci yüzyılda bitmiştir. Bu dönemde yapının inşasını bitiren ise Akkoyunlu Sultan Kasım’dır. Oda kapılarında tıp ile ilgili amblemler görülmektedir. Medrese dini eğitim verdiği gibi aynı zamanda tıbbi eğitimlerde vermekteydi. Tarihi bakımdan çok önemli olan medrese mimarisi ve kesme taşları ile çok değerlidir. Mardin’de yapacağınız gezilerde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir.

Mardin Ulu Camii

Cami-i Kebir olarak bilinen Mardin Ulu Camii şehrin simgesi haline gelmiştir. Cami aynı zamanda Mardin’in en eski camisi olma özelliği taşımaktadır. Artuklu Devleti zamanında yapılan cami döneme ait en önemli mimari yapı olarak da karşımıza çıkmaktadır. 1176 yıllarına dayanan tarihi ile önem kazanan cami 2.Kutbüddin İlgazi tarafından inşa edilmiştir. Cami ilk zamanlarında iki minareye sahipti. Ancak günümüze kadar sadece 1 minare ayakta durmayı başarabilmiştir. Diğer minarenin yıkılma nedeni ise bilinmemektedir. 2010 yılında gerçekleştirilen restore çalışmaları sonrasında cami günümüzde hala varlığını sürdürmektedir. Süryanilerin söylemlerine göre ise caminin yerinde önceden bir kilisenin bulunduğu ve kilisenin camiye çevrilmesi sonucu oraya çıkmasıdır.

Mardin Müzesi

Mardin Müzesi ilk olarak 1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak kullanılmıştır. Askeri üs ve karakol olarak kullanılan bu yapı aynı zamanda dini eğitimlerin verildiği ve sağlık hizmetlerinin verildiği bir yerdir. Yapılan bazı restorasyon çalışmaları sonrasında 1995 yılında ise Mardin Müzesi haline getirilmiş ve günümüzde müze görevini görmektedir. Mardin’in kültürel zenginliğinin yansıtıldığı müzede arkeolojik eserlerin bulunduğu gibi etnografik eserlerde sergilenmektedir. Persler, Osmanlı, Bizans, Roma gibi birçok uygarlığa ait eserler müzede sergilenmektedir.

Mardin Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en önemli şehirlerinden biri olan Mardin Fırat ve Dicle nehirleri arasında kurulan bir şehirdir. Şehirde modern yapıların yanı sıra tarihi dokuyu korumayı başarmış birçok yapı bulunmaktadır. Bu yapıla şehri ziyaret edenleri tarihi bir yolculuk yapmalarını sağlamaktadır. Türkiye’nin nüfus olarak yirmi altıncı en kalabalık şehri olma özelliği taşıyan Mardin, on ilçeden oluşmaktadır. Yukarı Mezopotamya bölgesinde bulunan Mardin İpek Yolu’nun en önemli noktalarından biridir. Tarihi konumu itibari ile kültürel açıdan çok zengin bir şehirdir.

Mardin’in bu denli kültürel zenginliğe, doğa güzelliklerine sahip olması turizm açısından da zenginleşmesine neden olmuştur. Her yıl yurtiçinden olduğu gibi yurtdışından da önemli ölçüde turist ağırlayan şehirde görülmesi gereken birçok tarihi bölge vardır. Ayrıca Süryaniler için önemli yapıların olması Süryanilerinde bölgede ziyaretleri görülmektedir.

Mardin uçak bileti alarak şehri ziyaret ettiğinizde Mardin mutfağını da tatmanız yeni lezzetler keşfetmeniz için önemlidir. Kültürel bir zenginliğe sahip olan Mardin bunu kendine özgü mutfağında da göstermektedir. Genadir çorbası, işkembe dolması, lebeniye çorbası, kaburga dolması, et yemekleri Mardin’e özgü lezzetleri ile birçok yerde tadılabilmektedir.

Şehri içi ulaşım ise genel olarak özel halk otobüsleri ve minibüsler ile gerçekleştirilmektedir. Mardin’de görülmesi gereken noktalara kolay bir ulaşım sağlamak için bu toplu taşıma araçları kullanılabilir. Bunların yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleri de değerlendirilebilir.

Şehri ziyaret ettiğinizde ise haşa şartlarını da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Karasal iklime sahip olan Mardin’de kış aylarında çok soğuk olması ile birlikte yaz aylarında ise havalar çok sıcaktır. Bu nedenle ilk bahar zamanlarında gezi düzenlenmesi tavsiye edilir.

Muğla -Mardin Uçak Bileti

Mardin Uçak Bileti

Mardin uçak bileti alarak sizlerde şehri ziyaret edebilirsiniz. Uçak bileti almak içinse sizin için sunduğumuz uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. En uygun uçak bileti almak için yapacağınız arama sonuçlarında havayolu şirketlerinin gerçekleştirmiş olduğu uçak seferleri sizlere sunulmaktadır. 

Seyahatiniz için uygun olarak uçak seferini seçerek güvenli online ödeme işlemi sonrasında uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. Mardin uçak bileti işlemlerinizi üyeliğiniz üzerinden her zaman online olarak gerçekleştirerek seyahat planlamalarınızı daha kolay yapabilirsiniz. Ayrıca üyeliğiniz sayesinde en uygun uçak bileti kampanyalarından ve promosyonlarından haberdar olarak daha uygun fiyatlar ile uçak bileti almanın keyfini sürebilirsiniz.

Muğla Uçak Bileti

Dalaman’a yapacağınız seyahatlerde havayolları firmalarının düzenlemiş olduğu uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Dalaman Havalimanı bu bölgede havayolları ile ulaşım için oldukça önemli bir imkan oluşturmaktadır. Merkezi bir yapıya sahip olması ve bölgenin sürekli olarak ziyaretçiye açık olması ile bu havalimanı insanların sürekli olarak tercih ettiği bir yer haline gelmiştir. Dalaman uçak bileti almak içinse firmamızı tercih edebilirsiniz.

Web sitemizden uçak biletinizi almanız çok kolay. Dalaman uçak bileti almak için öncelikle uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Uçak bileti sorgulama işlemi için gerekli olan bilgileri belirttikten sonra bilet sorgulama işleminizi hemen yapabilirsiniz. Firmamız sizlere belirlediğiniz tarihler arasında bütün uçak seferlerini sunarak en uygun uçak bileti almanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca Muğla uçak bileti alma işlemi sonrasında uçak bileti iade, değişim ve iptal işlemlerini de gerçekleştirerek bütün seyahatinizi tek bir ekrandan planlayabilirsiniz.

Mardin'e Ulaşım

Mardin’e ulaşım gerçekleştirmek isteyenler özel araçları ve otobüs seferleri ile karayolunu tercih edebilirler. Karayolu ile ulaşım saatleri ise çıkış noktasına göre değişmektedir. Aynı zamanda Mardin’e tren yolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Bu seçeneklerin yanı sıra hızlı bir ulaşım için havayolları tercih edilebilir.

Mardin uçak bileti seferleri İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinden direk uçuşlar ile mümkündür. Diğer şehirlerden Mardin’e uçak bileti alarak ulaşım sağlamak isteyenler ise aktarmalı uçuşlardan faydalanabilirler. Böylelikle kısa süreler içerisinde Mardin’e ulaşım sağlanabilir. Mardin Havalimanı şehir merkezine yirmi kilometre uzaklıktadır. Havalimanına ulaştıktan sonra toplu taşıma araçları, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Sizlerde Mardin’e ulaşım seçeneklerinden kendinize uygun olanı seçerek kültürel zenginliğe sahip olan Mardin’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Muğla'ya Ulaşım

Dalaman’a ulaşım sağlamak isteyenler otobüs firmalarının düzenlemiş olduğu otobüs seferlerini tercih edebilirler. Otobüs seferleri ile ülkemizin her yerinden Dalaman’a ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak özellikle Türkiye’nin doğu illerinden ulaşım sağlamak isteyenler uzun karayolu yolculuğu nedeni ile sorun yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda havayollarının tercih edilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda Dalaman’a denizyolu ile de ulaşım sağlamak mümkündür.

Dalaman uçak bileti alarak hızlı bir şekilde ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Direk uçuşlar özellikle yaz sezonlarında artmakta ve tatil için yöreye gelmek isteyenlere yeterli havayolu seferi düzenlenmektedir. Dalaman ilçe merkezi ile Muğla Dalaman havalimanı arasında 7 kilometre mesafe vardır. Toplu taşıma araçları, taksi veya araç kiralama seçenekleri ile havalimanına ulaştıktan sonra ilçe merkezine ulaşılabilir.