Optimal & Cheap Muğla - Şanlıurfa Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler

Halk arasında Urfa olarak anılan Şanlıurfa ülkemizde en eski kültüre sahip şehirlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık dokuzuncu ili olma özelliği taşıyan şehir Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kültürel miras, tarihi eserleri ve mutfağı ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Şehri ziyaret etmek isteyenler önceden gezmeleri gereken yerler hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Çünkü oldukça derin bir tarihe sahip olan Şanlıurfa’da verimli bir gezi yapmak için bilgi toplamak önemlidir.

Urfa Kalesi

Şanlıurfa’nın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Şehre ulaştığınızda görmeniz gereken yerlerden biri ise Urfa Kalesi’dir. Kalenin yapımı yaklaşık olarak milattan önce 2000’li yıllara dayanmaktadır. Özellikle kalenin en çok dikkat çeken yerlerinden biri kalenin üst bölgesinde yer alan ve yan yana duran sütunlardır. Söylenen  rivayetlere göre bu sütunlar Hz.İbrahim Aleyhiselamın ateşe atılmasında mancınık olarak bu sütunlar kullanılmıştır. Ayrıca yüksek bir yerde bulunması kaleye çıktığınızda şehri rahatlıkla izlemenize olanak sağlamaktadır. Bu mükemmel manzarada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Balıklı Göl

Şanlıurfa’daki en ünlü yerlerden biri olan Balıklı Göl’ü kesinlikle gezilecekler listenize almanız tavsiye edilir. Mükemmel görüntüsünün yanı sıra bu göl ile ilgili rivayetlerde vardır. Edilen rivayete gör bu göl Hz.İbrahim Aleyhiselamın ateşe atılma olayında düştüğü yerdir. İçerisinde bulunan balıklar ise özel kabul edilir. Rivayete göre bu topraklarda herhangi bir işgal olduğunda bu balıklar asker olup savaşa katılacaktır. 

Tarihi Kapalı Çarşı

Ülkemizde birçok yerde ünlü kapalı çarşılar bulunmaktadır. İstanbul, Edirne gibi şehirlerin yanı sıra Osmanlı mirası  kapalı çarşılardan bir diğeri ise Şanlıurfa’dadır. Eski zamanlarda yoğun bir ticaret merkezi olan bu kapalı çarşı günümüzde de yoğun ilgi görmektedir. Özellikle yöreye ait motiflerde birçok hediyelik eşya satın alınabilmektedir. Şehri ziyaret ettiğinizde gezmeden gitmemeniz gereken yerlerden biridir.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa bilindiği gibi çok eski yerleşir bir yerleşim yeridir. Buda şehirdeki tarihi eser sayısını artırmaktadır. Yapılan tarihi çalışmalarda elde edilen birçok eser ise Şanlıurfa Müzesinde sergilenmektedir. Şehir merkezinde buluna müze 1969 yılında açılmıştır. Tarih severler Şanlıurfa gezilerinde kesinlikle bu müzeyi gezmeleri gerek.

Harran Evleri

Harran Evleri hem yerli hem de yabancı turistlerin her zaman ilgisini çeken bir mimariye sahip evlerdir. Bu evler külah şeklinde yapılmıştır. Bindirme yöntemi ile yapılan bu evler kerpiçten yapılmıştır. Bunun nedeni ise bölgenin çöl olmasıdır. Ayrıca Harran Evlerinin bir diğer özelliği ise yaz aylarında evlerin içerisi serin kış aylarında ise evlerin içi sıcak olmaktadır.

Göbeklitepe

Tarihin en eski kalıntılarından biri olan Göbeklitepe şehir merkezine bağlı bağlı olan Örencik köyünde bulunmaktadır. Burada bulunan dikili taşlar en çok dikkati çeken eserlerdir. Taşların en büyük özelliğ ise üzerlerinde bazı figürlerin olmasıdır. Taşların üzerinde insan eli veya kolu, hayvan figürleri gibi birçok şekil bulunmaktadır. Tarihin en eski izleri olan bu yeri tarih severlerin kaçırmaması gerekir.

Bazdan Mağarası

Şanlıurfa’da bulunan Bazdan Mağarası tarihi taşocağıdır. Şehir merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunan bu taş ocağı gezilmesi gereken yerler arasındadır. Taş ocağında yapılan incelemeler ile ortaya çıkan kitabelerde Arapça yazılar ile 13.yüzyılda Abdurrahman el-Hakkâri, Muhammed el-'Uzzar, Muhammet İbn-i Bakır gibi kişiler tarafından taşocağının işletildiği anlaşılmaktadır. Uzun süre işletilen bu taşocağı oldukça derin ve farklı kademelere sahip olmuştur.

Hz.Eyüp Peygamber ve Makamı

Hz.Eyüp Peygamber’in çilehanesi olarak bilinen bu yer günümüzde makamı olarak anılmaktadır. Ayrıca Hz.Eyüp Peygamber tarafından burada su çıkarılmıştır. Bu su günümüzde de şifalı su olarak kullanılmaktadır. Şehri ziyaret ettiğinizde sizlerde bu şifalı sudan içebilirsiniz.

Mevlid-i Halil Camii

Balıklıgöl civarında bulunan Mevlid-i Halil Camii, Dergah Platosu içerisinde bulunmaktadır. Hz.İbrahim Aleyhiselamın burada bulunan mağarada doğduğuna inanılmaktadır. Bu nedenle mevlid yani kutlu doğum olarak bu cami anılmaktadır. Cami aynı zamanda büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise farklı amaçlarla kullanılmış olmasıdır. Seleukoslar tarafından putperest tapınağı olarak kullanılmıştır. Yahudilerin hakim olduğu yere daha sonrasında Hıristiyanlar hakim olmuştur ve son olarak Müslümanalar tarafından cami olarak kullanılmıştır ve günümüze ulaşmıştır.

Şanlıurfa Hakkında

Şanlıurfa konumu nedeni ile üzerinde çokça devlet yaşam sürmüştür. Birçok yol ise Şanlıurfa üzerinden geçmiştir. Bu nedenle de zengin bir kültüre sahiptir. Ekonomik olarak bir ticaret yolu üzerinde bulunduğu için önemli bir şehir haline gelmiştir. Tarihi birçok olayın bu şehirde yaşanması da günümüzde tarih severlerin çokça ilgi duyduğu bir şehir haline gelmesinde önemli etkisi vardır.

Şanlıurfa’nın tarihi zenginliğinin yanı sıra mutfak zenginliği oldukça meşhurdur. Kendine has lezzetleri ile birçok yemeğe sahip olan Şanlıurfa mutfağını tatmanız için birçok mekan bulabilirsiniz. Et yemekleri arasında sini taraklığı, miftahi tas kebabı, kaburga, ciğer kavurması, kaburga dolması, bostanlı tas kebabı gibi yemekleri tadabilirsiniz. Çorbalarda ise tirit, etli lebeni çorbası, şişperek, mahluta gibi çorba çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Yapacağınız gezilerde hava şartlarını göz önünde bulundurmanızda önemlidir. Şanlıurfa iklim şartları karasal iklimi gösterir. Yaz ayları sıcak ve uzun olmakla birlikte kış aylarında ise havalar oldukça soğuktur. Diğer bir taraftan gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki ısı farkı yüksektir. Bu nedenle şehre yapacağınız gezilerde bu iklim şartlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Şehrin birinci geçim kaynağı ise tarımdır. Sanayileşme bakımından gelişme göstermeyen şehirde son zamanlarda gerçekleştirilen yatırımlar ile hayvancılıkta gelir olarak önemli bir yere sahip olmuştur.

Muğla - Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlıurfa’ya ulaşım sağlamak isteyenler uçak bileti alarak havayollarını tercih edebilirler. Şanlıurfa uçak bileti alarak sizlerde kısa süreler içerisinde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak bileti almak içinse internet sitemizi kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Uçak bileti almak için yapmanız gerekenler çok kolay. Gidiş ve dönüş bilgilerinizi, seyahat etmek istediğiniz tarihi ve kişi sayısını belirledikten sonra hemen uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Belirlediğiniz bilgilere uygun olan uçuşlar sizlere sunulmaktadır. Dilediğiniz uçuşu seçip biletinizi hemen alabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz en uygun uçak bileti fırsatları sayesinde uygun bütçeler ile en uygun uçak biletinizi hemen alabilirsiniz. İleri güvenlik hizmetleri ile uçak biletinizi güven içerisinde alabilir ve diğer bilet işlemlerinizi tek ekrandan gerçekleştirebilirsiniz.

Muğla Uçak Bileti

Dalaman’a yapacağınız seyahatlerde havayolları firmalarının düzenlemiş olduğu uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Dalaman Havalimanı bu bölgede havayolları ile ulaşım için oldukça önemli bir imkan oluşturmaktadır. Merkezi bir yapıya sahip olması ve bölgenin sürekli olarak ziyaretçiye açık olması ile bu havalimanı insanların sürekli olarak tercih ettiği bir yer haline gelmiştir. Dalaman uçak bileti almak içinse firmamızı tercih edebilirsiniz.

Web sitemizden uçak biletinizi almanız çok kolay. Dalaman uçak bileti almak için öncelikle uçak bileti sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Uçak bileti sorgulama işlemi için gerekli olan bilgileri belirttikten sonra bilet sorgulama işleminizi hemen yapabilirsiniz. Firmamız sizlere belirlediğiniz tarihler arasında bütün uçak seferlerini sunarak en uygun uçak bileti almanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca Muğla uçak bileti alma işlemi sonrasında uçak bileti iade, değişim ve iptal işlemlerini de gerçekleştirerek bütün seyahatinizi tek bir ekrandan planlayabilirsiniz.

Şanlıurfa'ya Ulaşım

Şanlıurfa’ya ulaşım farklı seçenekler ile mümkündür. Türkiye’nin  birçok ilinden direk olarak otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu seferler ile şehre ulaşım sağlanabilir. Ancak şehre uzak olan bölgelerde otobüs seferleri süre olarak oldukça yüksek kalabilmektedir. Bu nedenle uzak noktalardan şehre ulaşmak isteyenler havayollarını tercih edebilirler.

Özellikle Şanlıurfa’ya uzak bir noktadan ulaşım sağlamak isteyenler havayollarınız tercih edebilir. Şanlıurfa uçak bileti alarak birçok şehirden direk uçuş seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Direk uçuşların olmadığı şehirlerde ise aktarmalı uçuşlardan yararlanmanız mümkün. Şanlıurfa Gap Havalimanı şehir merkezine 37 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanına ulaştıktan sonra havalimanından şehir merkezine sefer düzenleyen otobüs seferlerini tercih edebileceğiniz gibi, taksi seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca araç kiralama seçenekleri ile şehir merkezine ulaşım mümkündür. Sizlerde bu ulaşım seçeneklerinden kendinize uygun olanı tercih ederek Şanlıurfa’ya ulaşım sağlayarak şehrin güzelliklerini görebilirsiniz.

Muğla'ya Ulaşım

Dalaman’a ulaşım sağlamak isteyenler otobüs firmalarının düzenlemiş olduğu otobüs seferlerini tercih edebilirler. Otobüs seferleri ile ülkemizin her yerinden Dalaman’a ulaşım sağlamak mümkündür. Ancak özellikle Türkiye’nin doğu illerinden ulaşım sağlamak isteyenler uzun karayolu yolculuğu nedeni ile sorun yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda havayollarının tercih edilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda Dalaman’a denizyolu ile de ulaşım sağlamak mümkündür.

Dalaman uçak bileti alarak hızlı bir şekilde ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Direk uçuşlar özellikle yaz sezonlarında artmakta ve tatil için yöreye gelmek isteyenlere yeterli havayolu seferi düzenlenmektedir. Dalaman ilçe merkezi ile Muğla Dalaman havalimanı arasında 7 kilometre mesafe vardır. Toplu taşıma araçları, taksi veya araç kiralama seçenekleri ile havalimanına ulaştıktan sonra ilçe merkezine ulaşılabilir.