Optimal & Cheap Sinop Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Sinop'da Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz’de yer alan Sinop ili doğal ve tarihi güzelliklerle dolu, güzide illerimizden biridir. Boztepe Burnu üzerine kurulmuştur ve Karadeniz’in en uç noktasıdır. Toplamda dokuz ilçesi olup en yoğun ilçesi Merkez ilçesidir. Tunç Çağı’dan beri yerleşimin olduğu şehir, doğal bir liman şehri olması sebebiyle tüm uygarlıklarda önemli bir yere sahip olmuştur.

Sinop ilinde Karadeniz iklimi hakimdir. Dört mevsim yağış vardır ve rüzgarı hiç eksik olmaz. Deniz kıyısında olması sebebiyle oldukça nemli bir iklimi vardır. Gezilecek yerleri , eşsiz deniz manzarası ve doğal güzellikleri nedeniyle sık sık ziyaretçilerini ağırlar.

İnceburun

İnceburun’da 1863 yılında Fransızlar tarafından yapılan bir deniz feneri yer alır. O yıllardan beri denizcilerin yollarını aydınlatmaya devam eden fener, ilk yıllarda gazla çalışırken, artık günümüz imkanları sayesinde otomatik çalışır ve denizi aydınlatma hizmetine devam eder. Sinop’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken bu deniz feneri, eşsiz Karadeniz manzarasıyla birleştiğinde gelenlere hoş bir seyir imkanı sunar.

Şahin Tepesi

Şahin Tepesi’ne çıktığınızda ayaklarınızın altında olan muhteşem Karadeniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Sinop ilinin üç tarafı denizlerle çevrilidir ve Şahin Tepesi deniz manzarasını izlemek için mükemmel bir konumdadır. Gündüz ve gece ziyarete açıktır ve günün her saatinde farklı güzellikteki manzarayı seyretme imkanı bulabilirsiniz.

Babaçay Kanyonu

Babaçay Kanyonu Sinop’un Kastamonu yolu üzerindeki Ayancık ilçesinde bulunur. Kanyonun uzun bir rotası vardır ve bu rota boyunca farklı doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Yeşilin en güzel tonlarıyla akan su, kanyonda yapılan yürüyüşleri güzelleştirir. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, muhteşem bir doğal güzelliktir. Ayrıca kanyonun sonunda yer alan ve geçtiğimiz yıllarda keşfedilen İnaltı Mağarası’nı da gezebilirsiniz.

İnaltı Mağarası 2008 yılında keşfedilmiş olup o tarihten beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Mağara içerisinde yer alan ilginç yapılar ve havasının oldukça serin olması ziyaretçilerini şaşırtan özelliklerindendir. Mağara içerisinde durmanın astım hastalığına da iyi geldiği iddia edilir fakat tıbben kanıtlanmış değildir.

Boztepe Burnu

Sinop merkezinde yer alan Boztepe Burnu, şehre gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Karadeniz’in Türkiye sınırları içerisindeki tek doğal limanı burada bulunur ve görülmeye değer bir manzarası vardır. Merkezde olması sebebiyle rahatça ulaşımı sağlayabileceğiniz Boztepe Burnu Sinop’la özdeşleşmiştir. Buradayken Sinop’un merkezini gezebilir, hatıra olarak kalması için dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek Şelalelerinde büyüklü küçüklü tam 28 şelale yer alır. Suyunun, mavi ve yeşilin farkle tonlarının karışımından oluşan rengi, boy boy dizilmiş şelaleleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Özellikle şehre gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Erfelek Şelaleri’nin etrafında yürüyüşler yaparak bölgeyi keşfedebilirsiniz. Şelaleden gelen su sesleri ve kuş sesleri arasında geçireceğiniz birkaç saat, sizi hiçbir yerde olmadığınız kadar dinlenmiş hissettirecektir.

Sinop Müzesi

1921 yılında faaliyete geçen müze ülkemizin ilk müzelerinden biridir. 1951 yılında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan Serapis Mabedi kalıntıları müzenin bahçesinde yer alır. Müzenin zemin katında ise Tunç Çağı’na ait, 1953 yılında Demirci Köyü Kocagöz Höyük kazısından çıkan eserler sergilenir. Bu eserler arasında kolyeler, pişmiş topraktan yapılmış olan vazolar, cilalı taştan yapılan baltalar yanında bronz iğne, tabak gibi gereçler de yer alır.

Ayrıca müze içinde Hititler, Frigler, Arkaik Dönemi, Helenistik, Roma ve Bizans çağlarına ait eserler de sergilenir. Tüm bu eserlerin yanında Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait sikkeler de müzede sergilenen tarihi eserler arasındadır. Farklı uygarlıklardan günümüze gelen tarihi eserleri görebileceğiniz müzenin kapısı tüm ziyaretçilerine açıktır. 

Tarihi Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi 1999 yılından beri kapatılarak müzeye çevrilmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği Sinop Cezaevi önemli bir tarihi döneme tanıklık etmiştir. Seyahatname’de cezaevinin korkunçluğundan bahsedilir. 300 demir kapısı olduğu ve dev gibi gardiyanlar tarafından korunduğu anlatılır. Deniz kenarında bulunan cezaevi müze olduğu günden itibaren turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır.

Bir dönem zindan olarak, bir dönem de çocuk hapishanesi olarak kullanılmıştır. Sinop Cezaevi’nde kalan ünlü isimler arasında Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Burhan Felek yer alır. Bir dönem televizyon ekranlarında yayınlanan Parmaklıklar Ardında dizisi de Sinop Cezaevi’nde çekilmiştir.

Sinop Kalesi

Sinop kalesinin tarihi hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmamakla birlikte, milattan önce VIII. yüzyılda yerleşen göçmenler tarafından yapıldığı tahmin edilir. Tarihin bir döneminde bir kısmı yıkılıp tekrar yapılan kale, günümüz tarihine kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Farklı dönemler boyunca kaleye sık sık onarım yapılması gerekmiştir. Sinop ilinin mutlaka görülmesi gereken tarihi yapıları arasındadır. Sinop Kalesi’nin denize sıfır konumda olması ziyaretçilerin ilgisini çeken özelliklerinden biridir. Kalenin en üst katına çıktığınız zaman, önünüzde uzanan Karadeniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu Sinop il merkezinin yaklaşık olarak 11 km dışındadır. Bu koy Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğini taşır. Kamp yapmaya uygun bir alan olup, henüz fazla duyulmadığından dolayı sakindir. Manzaranın tadını kalabalıktan uzakta ve sessizlikte çıkartabilirsiniz. Burada kamp yapabileceğiniz gibi günübirlik ziyaret edip geri dönebilirsiniz.

Sinop Hakkında

Sinop, hem ülkemizin en kuzeyinde yer alan ili, hem de gezilecek birbirinden güzel yerleri olan bir ilidir. Sinop mutfağının önemli lezzetlerinden biri Sinop mantısıdır. Mantı ülkemizin birçok yerinde farklı çeşitlerle yapıldığı gibi Sinop ilininde Sinop mantısı vardır. Ayrıca nokul adı verilen börek şeklindeki üzümlü, cevizli ve kıymalı yiyecek, Sinop kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetleri arasındadır.

TÜİK raporlarına göre ülkemizin en mutlu şehri seçilen Sinop, ziyaret edildiği takdirde insanlarının neden mutlu oldukları anlaşılacaktır. Trafik sıkıntısının olmamasıyla, rahat yaşam koşullarıyla, doğasıyla ve deniziyle gelip gördüğünüzde sizi de mutlu edecek bir şehirdir.

Sinop şehri, felsefeye yön veren isimlerden biri olan Diyojen’in de memleketidir ve Türkiye’nin üç doğal limanından birine sahiptir. Bu doğal liman sayesinde tarih boyunca farklı medeniyetler için önemli bir ticaret bölgesi olmuştur.

Sinop Uçak Bileti

Sinap Havalimanı’na doğrudan ya da aktarmalı uçuşlarla seyahat edebilirsiniz. Sitemizden alacağınız Sinop uçak bileti ile en hızlı şekilde Sinop’a olan ulaşımınızı sağlamış olursunuz. En uygun fiyatları bulabileceğiniz, güncel uçuş listelerin yer aldığı sitemizi ziyaret ederek, siz de Sinop uçuşlarından birine biletinizi alabilirsiniz.

Sinop ili Karadeniz bölgesinde yer alır ve kara yolu tercih edildiğinde uzun saatler boyunca yolda olmanız gerekebilir. Ayrıca Sinop’a demir yolu ile ulaşım imkanı da bulunmadığından, en mantıklı yol hava yolu ile ulaşım olarak görülmektedir.

Sinop'a Ulaşım

İstanbul’dan uçak ile 75 dakikalık bir sürede gidebileceğiniz Sinop’a en hızlı ulaşım şekli tabii ki hava yolu ulaşımıdır. Bölgede demir yolu ağı bulunmaması sebebiyle ulaşım ancak hava yolu ya da kara yolu ile olur.

Sinop Havalimanı 1993 yılında hizmete girmiştir ve o tarihten beri de uçuşlarına devam etmektedir. Havalimanından sonra ise ister taksi ile, ister dolmuşlarla, isterseniz de araç kiralayarak Sinop ili içindeki gezinize devam edebilirsiniz. Şehir içinde ulaşımı sağlayan dolmuşlar sayesinde ilçelere de çok rahat ulaşım sağlanabilmektedir.

Bizim sitemizden alacağınız uçak biletinizle Sinop’a konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.