Optimal & Cheap Van - Malatya Uçak Bileti
Return Add
Adult   (18 and above)
Child   (2 - 11)
Infant   (2 and below)

The number of passengers is not more than 9!

Malatya'da Gezilecek Yerler

Doğa ve kültürün bir arada bulunduğu Malatya’da gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmaktadır. Geçmiş tarihinin çok eski olması şehirde birçok medeniyetin yaşam sürmüş olmasına neden olmuştur. Bu nedenle tarihi eser adına birçok eserin görülmesi mümkündür. Diğer bir taraftan Malatya’nın doğası ise insanların doğa ile baş başa kalabilmesine olanak sağlamaktadır. Malatya gezilecek yerler listenizi yaparak sizlerde şehri gezebilirsiniz.

Arslantepe Ören Yeri

Türkiye’de en büyük höyüklerinden birine ev sahipliği yapan Malatya’nın Oduzu mahallesi, şehre yedi kilometre uzaklıktadır. Arslantepe Ören Yeri’nde yapılan kazı çalışmaları neticesinde en eski yerleşim yeri milattan önce 5 binli yıllarda kurulduğu düşünülmektedir. Yerleşim yerinde aynı zamanda Roma ve Bizans kalıntılarını da görmek mümkündür. Burada elde edilen eserler ise Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergilenmektedir. Bazı eserleri ise Malatya Müzesi’nde sergilenmek üzere toplanmıştır. Tarihi yakından yaşamak isteyenler Arslantepe Ören Yeri’nde bulunan müzeyi gezebilirler. 

Eski Malatya Ulu Camii

Malatya’nın Battalgazi ilçesi Eski Malatya olarak bilinmektedir. Ulu Camii yedinci yüzyılda inşa edilen bir camidir. Ancak dönem dönem bazı restorasyon çalışmaları ile değişimler görmüştür. Selçuklu döneminde bazı restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar yapılırken caminin ana yapısına sadık kalınmıştır. Ulu Cami’nin mimarı ise Mansur bin Yakup ile Yakup bin Ebubekir el-Malati olarak bilinmektedir. Camide bulunan tuğladan yapılan bölümler ilk yapım çalışmalarını göstermektedir. Taş olan kısımlar ise sonradan eklenen bölümlerdir. İran’da bulunan Büyük Selçuklu cami mimarisinin en önemli örneklerinden biri olma özelliği taşımaktadır.

Malatya Kalesi

Malatya Kalesi şehrin en önemli eserlerinden biridir. Battalgazi ilçesinin merkezinde bulunan bu kalenin yapımı ise oldukça uzun yıllar sürmüştür. İlk olarak kale yapımına Roma İmparatoru olan Titus milattan sonra 79 yılında başlamıştır. Kalenin surlarının yapımı ise uzun yıllar sürmüştür ancak bu süre içerisinde tamamlanmamıştır. Traianus tarafından 98 ve 117 yıllarında yapılan inşa çalışmaları ile kale surları genişletilmiştir. I.Constantinos döneminde inşa çalışmaları devam etmiştir. Bu dönemde kalenin inşa çalışmalarına hız verilmiş ve 565 yılında kale tamamlanmıştır. 2850 metre uzunluğundaki surlar zaman içerisinde hasara uğrayarak günümüzde 550 metrelik kısmı varlığını sürdürmektedir. Ayrıca kale Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde konu bulmuştur.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Battalgazi ilçesinde gezmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayıdır. Battalgazi ilçesinin Alacakapı mahallesinde bulunan bu kervansaray 4.Murat’ın silahtarı olan Bosnalı Mustafa Paşa tarafından 1637 yılında inşa edilmiştir. Kervansaray açık avludan ve kapalı holden oluşmaktadır. Günümüzde ise 2010 yılında biten restorasyon çalışmaları sonucunda çocuklar için çini, ebru, ney, seramik ve piyano gibi eğitimlerin verildiği bir yer haline getirilmiştir. Birçok aktivite gerçekleştirilmektedir. Ortalama olarak günlük üç yüz ziyaretçinin uğradığı eski kervansaray günümüzde Malatya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olma özelliği de taşımaktadır.

Günpınar Şelalesi

Malatya’nın tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğa güzelliklerini de gezilmesi seyahatlerinizin daha güzel olmasına katkı sağlayacaktır. Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi görülmesi gereken yerlerden biridir. İlçenin merkezine yedi kilometre uzaklıkta bulunan şelale Tohma Çayı üzerinde bulunmaktadır. 3 kattan oluşan toplamda 50 metrelik bir uzunluğa sahip olan şelale doğal güzelliğinin yanı sıra çevresine kurulan yürüyüş yolu ve dinlenme alanları ile şehri ziyaret edenlere doğa ile baş başa kalma fırsatı da doğurmaktadır.

Tohma Çayı Kanyonu

Malatya’nın doğa güzelliklerinden bir diğeri ise Tohma Çayı Kanyonu’dur. Tohma Çayı Fırat Nehri’nin bir koludur. Bu çay Sivas’ta başlamaktadır. Çay aynı zamanda Karakaya Barajı’na dökülmektedir. Darende ilçesinde ise çay yirmi kilometre uzunluğunda bir kanyon oluşturmuştur. Aynı zamanda Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasında kalan kanyon doğa sporları içinde oldukça uygundur. Türkiye’de en önemli rafting parkurlarından birine ev sahipliği yapan Tohma Çayı Kanyonu Malatya uçak bileti alarak yapacağınız seyahatlerinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.

Malatya Hakkında

Türkiye’nin en kalabalık yirmi yedinci şehri olma özelliği taşıyan Malatya’nın tarihi incelendiğinde oldukça eski bir yerleşim yeri olduğu ortaya çıkmaktadır. Eksi bir yerleşim yeri olan şehir birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve böylelikle tarihi önem açısından büyük öneme kavuşmuştur. Ayrıca İpek ve Kral yolu gibi ticaretin çok önemli olduğu güzergahlarda bulunduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Bu özelliği ile de kültürel zenginliğe ulaşmış şehirlerimizden biridir.

Turizm açısından oldukça önemli noktalara sahiptir. Eski camiler, tarihi eserler, müze gibi değerlerinin yanı sıra doğa güzellikleri ile de hem Malatya’da yaşayan kişilerin hem de diğer şehirlerdeki insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Malatya uçak bileti alarak şehre geldiğinizde bu yerleri gezerek mükemmel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Çevresin de bulunan şehirler arasında önemli bir konuma sahiptir.

Malatya şehir içi ulaşım ise çoğunlukla belediye tarafından yönetilen otobüs seferleri ile yürütülmektedir. Takside diğer bir şehir içi ulaşım seçeneğidir. Diğer bir taraftan da şehir için dolmuşlarda ulaşım için hizmet vermektedir. Şehirde karşılaşacağınız ulaşım ise gezilerinizi gerçekleştirmek için yeterlidir. 

Şehrin mutfak zenginliği de ün yapmıştır. Malatya şehrine özgü yemeklerde en çok kullanılan gıdalar ise et ile bulgurdur. İçli köfte, kurşun geçmez köfte, kiraz yaprağı, keloğlan köftesi gibi ünlü lezzetlere sahip olan şehirde bu lezzetleri tatmak için birçok alternatif mekan bulabilirsiniz. Ayrıca en çok tercih edilenlerden biri ise kağıt kebabıdır. Şehrin birçok noktasında kağıt kebabı yapan yer bulmanız ise çok kolaydır.

Van - Malatya Uçak Bileti

Malatya Uçak Bileti

Malatya uçak bileti alarak sizlerde şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak bileti almak için sizlere sunduğumuz uçak bileti sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. Bu ekranda yapmanız gereken gidiş ve dönüş bilgileri, seyahat tarihi ve kişi sayısını belirlemektir. Sorgulama yaptığınızda karşınıza sorgulama yaptığınız tarihe ait bütün uçuş bilgileri sunulmaktadır.

Web sitemize üye olarak sizlerde uçak bileti alma işlemlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi en uygun uçak bileti kampanyalarımızdan haberdar olarak ulaşım için tercih edeceğiniz havayollarından daha uygun fiyatlara uçak bileti alma şansını yakalayabilirsiniz. Üyelik bilgileriniz ile uçak biletlerinizi dilediğiniz gibi yönetmeniz mümkündür.

Van Uçak Bileti

Van uçak bileti almak istiyorsanız web sitemizden hemen uçak biletinizi alabilirsiniz. Uçak bileti almak artık çok kolay. Yapmanız gereken uçuş yönlerini ve tarih bilgilerini belirtmektedir. Kişi sayısını da belirterek toplam uçak bileti ücretinizin doğru hesaplanmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız en uygun uçak bileti sorgulama işlemi sonrasında sizlere en uygun uçak bileti seçenekleri sunulacaktır.

Web sitemizden uçak biletinizi hemen alarak güvenli ödeme yöntemlerinden yararlanabilir, sizlere sunduğumuz kampanyalar sayesinde en uygun uçak biletine sahip olabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız işlemler sonrasında uçak bileti iptal, iade, değişiklik gibi işlemleri de gerçekleştirerek seyahatlerinizi daha kolay planlayabilirsiniz.

Malatya'ya Ulaşım

Malatya’ya birçok ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Karayolu ile yapacağınız seyahatleriniz için birçok şehirden direk otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Otogar şehir merkezine beş kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Malatya Güney Kurtalan Ekspres, Fırat Ekspres, Van Gölü Ekspres tren seferleri de Malatya şehrine düzenlenmektedir. Böylelikle tren yolu ile şehre gelmek isteyenlerde bu seçenekleri kullanabilirler.

Son zamanlarda uçak seferlerinin yoğunlaşması ve insanların daha kısa süreler içerisinde şehre ulaşım sağlamak istemesi ile uçak bileti alarak ulaşımlar daha da sıklaşmıştır. Malatya’da Erhaç Havalimanı şehir merkezine otuz kilometre uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul illerinden her gün direk uçak seferlerinden yararlanmak mümkündür. Ayrıca yaz aylarında Antalya ve İzmir uçuşları da düzenlenmektedir. Diğer şehirlerden ise aktarmalı olarak uçak seferlerinden yararlanmak mümkün olmaktadır. Yurtdışı direk ulaşım konusunda ise bazı dönemlerde Frankfurt Malatya arası direk uçak seferleri de düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır. Sizlerde bu ulaşım seçeneklerinden kendinize en uygununu seçerek Malatya iline ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Van'a Ulaşım

Van şehrine ulaşım sağlamak isteyenler karayolunu tercih ederek birçok şehirden düzenlenen otobüs seferlerini tercih edebilirler. Ancak özellikle batı illerinden Van’a ulaşım sağlayacak kişiler için bu durum uzun süreler alabilmektedir. Aynı şekilde Van’a Van Gölü Ekspres tren seferleri de düzenlenmektedir.

Van uçak bileti alarak havayollarını tercih edipte şehre ulaşım sağlamanız mümkündür. Van’a birçok şehirden direk uçuşlar mümkündür. Özellikle yaz dönemlerinde uçak seferlerinde artışlar olmaktadır. Yılın her ayı direk ve aktarmalı uçuşlar ile şehre ulaşım sağlamak mümkündür. Van Ferit Melen Havalimanı Van şehrinin Edremit ilçesinde bulunmaktadır. Van şehir merkezine ise 32 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine topu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi taksi veya araç kiralama seçeneklerini kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Van’a bu ulaşım seçeneklerinden birini tercih ederek ulaşımı gerçekleştirmeniz mümkündür.